Naga MarketsW środę o godzinie 20:00 czasu polskiego poznaliśmy protokół z czerwcowego posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC), w trakcie którego decydenci postanowili utrzymać stopy procentowe na poziomie 0,25 proc. Wynika z niego, że urzędnicy Rezerwy Federalnej zamierzają przedstawić w nadchodzących miesiącach dalsze wytyczne dotyczące przyszłej ścieżki stóp proc. i zakupu aktywów.

  • Poznaliśmy protokół z czerwcowego posiedzenia FOMC
  • Rezerwa Federalna nie zamierza w najbliższym czasie podnosić stóp proc.
  • Fed zamierza kontrolować krzywą rentowności obligacji skarbowych
  • Amerykańska gospodarka potrzebuje wsparcia
  • Kurs dolara słabnie trzecią sesję z rzędu

Stopy proc. FOMC bez zmian do końca 2022 r.

Tuż po posiedzeniu, które odbyło się 9 i 10 czerwca br. Fed poinformował, iż urzędnicy nawet nie myśleli o podniesieniu stóp procentowych. Instytucja oczekuje ich stabilizacji do końca 2022 r. (poprzednio wskazywano na możliwość podwyżek stóp procentowych w 2021 i 2022 r.). Szef Fed potwierdził również, że w Rezerwie Federalnej trwają dyskusje nad ustanowieniem kontroli krzywej rentowności dla obligacji skarbowych.

Kwestia przydatności tego narzędzia będzie przedmiotem dyskusji na następnych posiedzeniach i jest otwarta. Fed spodziewa się również II fali epidemii, która mocniej zaszkodzi przemysłowi.

Jerome Powell stwierdził także, że Fed będzie nadal używał swoich możliwości w sposób zdecydowany, proaktywny i agresywny tak długo, jak będzie to konieczne, a kiedy kryzys się skończy nadzwyczajne narzędzia powrócą do pudełka z narzędziami.

– Wielu uczestników zauważyło, że dopóki wytyczne komitetu pozostają wiarygodne same w sobie, nie jest jasne, czy komitet będzie musiał wzmocnić swoje wytyczne wraz z przyjęciem polityki YCT – czytamy w opublikowanym wczoraj protokole czerwcowego posiedzenia FOMC.

YCT odnosi się do limitów lub celów w zakresie rentowności, czyli strategii ograniczania rentowności obligacji rządowych w określonych terminach zapadalności. Jest to narzędzie, które zdaniem niektórych banków centralnych może przyczynić się do wzmocnienia istniejącego zobowiązania do utrzymywania niskich stóp procentowych przez dłuższy czas, tak jak robi to już Fed.

Amerykańska gospodarka potrzebuje wsparcia

W protokole wykazano, że różni uczestnicy postrzegają gospodarkę jako potrzebującą wsparcia na jakiś czas i że bank centralny powinien starać się jasno komunikować perspektywy polityczne na nadchodzących spotkaniach.

– Większość uczestników stwierdziła, że komisja powinna przedstawić wyraźniejszą formę wytycznych dotyczących kierunków rozwoju stóp proc. i zapewnić większą jasność w zakresie zakupu aktywów – podano w protokole.

Część urzędników opowiedziała się za powiązaniem przyszłych działań politycznych z inflacją. Może się to wiązać z oczekiwaniem na skromne, tymczasowe przekroczenie celu inflacyjnego komisji w wysokości 2%. Inni zasygnalizowali natomiast, by powiązać przyszłe posunięcia z poziomem bezrobocia, podczas gdy kilku kolejnych opowiedziało się za kalendarzowymi wskazówkami na przyszłość.

W swojej dyskusji na temat gospodarki, decydenci polityczni stwierdzili, że spodziewają się silnego odbicia wydatków konsumpcyjnych w drugiej połowie 2020 roku. Dodali jednak, że nie spodziewają się szczególnie szybkiego ożywienia wydatków konsumpcyjnych w kolejnym roku.

Urzędnicy podkreślili również znaczną niepewność i zagrożenia związane z pandemią. Okazało się także, że są skłonni nakłonić ustawodawców do wprowadzenia dodatkowych bodźców. W protokole znalazł się bowiem zapis wskazujący na ich obawy, że wsparcie fiskalne dla gospodarstw domowych, przedsiębiorstw oraz władz państwowych i lokalnych może okazać się niewystarczające.

Kurs dolara spada trzecią sesję z rzędu

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że wskutek trwających od 10 czerwca br. spadków zapoczątkowanych odrzuceniem technicznej strefy oporu w wysokości 1,2750, rynek dotarł w okolice lokalnego wsparcia w rejonie 1,2250, gdzie już w miniony wtorek pojawiła się większa reakcja popytowa. Od tego czasu obserwujemy zdecydowaną aprecjację kursu funta wobec dolara amerykańskiego.

Weź udział w cyklu webinarów i zdobądź międzynarodowy certyfikat

GBPUSD Daily

Autor poleca także:


logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułAmazon i Netflix z silnym wzrostem. Nasdaq wskakuje na historyczne maksima
Następny artykułCoal Energy – spółka porządkuje strukturę aktywów – zapiski giełdowego spekulanta
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here