Naga Marketswieżowce bankoweW nadchodzącym tygodniu większość uwagi inwestorów będzie zwrócona ku kursowi euro do dolara (EUR/USD) i spotkaniu FOMC, które odbędzie się w środę wieczorem. Inwestorzy na całym świecie będą w szczególności szukać jasnych komunikatów od Jerome Powella ws. dalszych podwyżek stóp procentowych. Również istotnym wydarzeniem będzie odczyt Non-farm payrolls, jednak przez rekordowo długie zamknięcie rządu wskazanie może być zniekształcone. Eksperci z dużych banków inwestycyjnych oceniają bieżącą sytuację w USA i Europie oraz wskazują możliwy cel dla notowań pary EUR/USD.


NBF: FED i NFP kluczowe dla rynków w tym tygodniu

Analitycy National Bank Financial wskazują, że w USA w tym tygodniu najważniejszym wydarzeniem będzie spotkanie komitetu polityki pieniężnej banku centralnego. Eksperci uważają jednak, że nadchodząca konferencja nie powinna przynieść żadnych rozstrzygnięć.

Te artykuły również Cię zainteresują
Spodziewamy się słabego odczytu NFP (ok. 100 tys.), mimo że wnioski o zasiłek dla bezrobotnych pozostają na rekordowo niskim poziomie. Częściowo wynika to z zamkniętego rządu, ale także z siły poprzedniego odczytu NFP (+ 310 tys.). Z kolei stopa bezrobocia może przesunąć o jeden tik do 3,8% jeśli badanie gospodarstw domowych wykaże wzrost zatrudnienia – napisano w raporcie.

W tym tygodniu miało pojawić się kilka innych wskaźników ekonomicznych, w tym PKB (IV kw.), dochód osobisty (grudzień) i wydatki (grudzień). Odczyty te prawdopodobnie zostaną przełożone z powodu zamknięcia rządu. Dane opublikowane do tej pory sugerują, że w czwartym kwartale gospodarka USA mogła rosnąć w uśrednionym tempie około 2,5% – dodano.

EBC: TLTRO może nie wystarczyć – CIBC

Analitycy CIBC, Katherine Judge i Royce Mendes wyjaśniają, że wprowadzenie kolejnej rundy TLTRO przez Europejski Bank Centralny może nie wystarczyć, aby utrzymać hossę na rynku akcyjnym.

W ostatnich latach EBC podjął szereg kroków, aby wesprzeć gospodarkę strefy euro, w szczególności deklaracja prezydenta Draghiego, „że zrobi wszystko co w jego mocy, aby utrzymać unię walutową”, program QE i dwie rundy ukierunkowanych długoterminowych operacji refinansowych (TLTRO). Jednak zauważamy, że program TLTRO nie miał takiego wpływu na akcje jaki uważano, że będzie miał – wskazują analitycy.

Nawet patrząc tylko na akcje banków w strefie euro ciężko jednoznacznie stwierdzić czy programy fiskalne pomogły. Niedawna sugestia prezydenta Draghiego, że kolejna runda TLTRO jest na stole, może być pozytywna dla europejskiej gospodarki, która weszła w trudną fazę koniunktury, ale działania monetarne w tej formie mogą nie okazać się wystarczająco stymulujące dla akcji – dodano.

Kurs euro do dolara: Poziom 1.15 powinien przyciągać cenę – Danske Bank

Piet P. H. Christiansen, starszy analityk w Danske Bank sugeruje, że poziom 1.15 pozostaje atrakcyjny dla kupujących parę EUR/USD. Christiansen uważa, że w środę FED nie powinien dostarczyć żadnych nowych sygnałów, a para EUR/USD pozostanie w tym tygodniu w konsolidacji.

Istotne będzie wznowienie rozmów handlowych po tym jak zakończono shutdown rządu USA. Nie jest jasne czy pozytywne wiadomości będą krótkoterminowo osłabiać dolara ze względu na wzrost ryzyka kolejnych ceł, ale prognozujemy silniejsze euro i juana względem dolara – podsumowano.

Zobacz również: Wzrasta apetyt na funta szterlinga, kurs silnie rośnie – oceniają duże banki

FOMC i NFP w centrum uwagi inwestorów. Kurs EUR/USD dotrze do 1.15 – prognozy dużych bankówConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here