Naga MarketsPublikacja protokołów ze styczniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej (FED), podczas którego instytucja utrzymała stopy procentowe na niezmiennym poziomie, wywołała krótkoterminowe umocnienie kursu dolara amerykańskiego, który wcześniej wcześniej nie mógł zaliczyć środowej sesji do udanych i odbijał od dziennych minimów. Oficjele FOMC wyrazili swoje obawy odnośnie globalnego i amerykańskiego spowolnienia gospodarki oraz napięć handlowych z Chinami.


Słabsze prognozy oraz rosnące niepewności polityczno-gospodarcze

Dolar nieznacznie odbijał pomimo braku optymistycznego tonu w protokołach FOMC. Decydenci polityczni mówili o słabych prognozach gospodarczych oraz wzrastających zagrożeniach ze strony niepewności politycznej oraz ekonomicznej:

“Uczestnicy rynku wskazali na szereg czynników, które przyczyniają się do zwiększonej zmienności i trwałego spadku cen aktywów obarczonych ryzykiem i stóp procentowych w ostatnich miesiącach, w tym na słabsze perspektywy i większą niepewność dla gospodarek zagranicznych (zwłaszcza dla Europy i Chin), postrzeganie większego ryzyka politycznego oraz częściowe zamknięcie rządu federalnego”informował FOMC.

Jednocześnie podkreślano, że obecna chęć wstrzymania się z dalszymi podwyżkami stóp procentowych może być dobra, dla lepszej oceny sytuacji oraz kontrolowania rozwoju wydarzeń na świecie:

“Cierpliwa postawa pozwoliłaby na uzyskanie jaśniejszego obrazu sytuacji w zakresie międzynarodowej polityki handlowej i stanu gospodarki światowej, a w szczególności pozwoliłaby decydentom politycznym na bardziej zdecydowaną ocenę zakresu i trwałości spowolnienia gospodarczego w Europie i Chinach”.

Stopy FED
Historyczne ujęcie stóp procentowych FED. Źródło: Trading Economics

Rezerwa Federalna postanowiła utrzymać stopy na niezmiennym poziomie w styczniu i nadal uważa, że niezbędne jest zachowanie cierpliwości przed podejmowaniem dalszych decyzji normalizacyjnych – wynika to z umiarkowanej presji inflacyjnej oraz obecnej kondycji gospodarczej.

Dolar zyskuje, S&P 500 najwyżej od początku grudnia

Rynek najprawdopodobniej umacniał się dzięki komentarzom dotyczącym dobrych danych z rynku nieruchomości, silnej kondycji rynku pracy oraz utrzymywaniu się inflacji w okolicach docelowych poziomów. O ile FOMC boi się spowolnienia, to obecnie widzi silną i stabilną ekspansję gospodarki.

W efekcie indeks giełdowy S&P 500 zyskuje 0,17% i znajduje się na najwyższych poziomach od początku grudnia. Kurs dolara co prawda nie był w stanie przechylić szali na swoją korzyść pod koniec środowej sesji (zyskuje jedynie do jena i dolara nowozelandzkiego), jednak po publikacji protokołów odbija od sesyjnych minimów. EUR/USD testował dwutygodniowe maksima, ostatecznie powracał jednak w okolice poziomu otwarcia dnia.

W stosunku do polskiego złotego dolar również odrabiał część strat i porusza się nieznacznie pod poziomem 3,82 zł.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here