Naga MarketsFOMC minutes utwierdziły rynki w przekonaniu, że zacieśnianie polityki jest coraz bliższe
Jerome Powell, prezes FED

Urzędnicy Rezerwy Federalnej (Fed) na swoim ostatnim posiedzeniu byli otwarci na szybsze wycofywanie wsparcia politycznego, aby utrzymać inflację w ryzach, nawet zanim dane pokazały, że presja cenowa przyspiesza, wynika z protokołów FOMC (tzw. minutes) opublikowanych w czwartek o godzinie 20:00 czasu polskiego.

  • Protokoły w połączeniu z najnowszymi danymi makroekonomicznymi z USA sugerują, że tapering zbliża się wielkimi krokami
  • Rynki amerykańskie, po wczorajszym spadku w początkowej fazie notowań, na czele z Nasdaqiem, zdołały odrobić wczesne straty i zakończyć dzień na wyższym poziomie przed dzisiejszą przerwą związaną ze Świętem Dziękczynienia.
  • Kurs dolara w środę testował najwyższe poziomy od ponad 16-miesięcy i niemal 5-letnie maksima względem japońskiego jena
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

FOMC minutes nie pokazały nic nowego, potwierdziły jednak jastrzębie nastawienie rynku

– Różni uczestnicy zauważyli, że Komitet powinien być przygotowany do dostosowania tempa zakupów aktywów i podniesienia docelowego przedziału dla stopy funduszy federalnych wcześniej niż uczestnicy obecnie przewidywali, jeśli inflacja nadal będzie rosła – wynika z opublikowanego w środę protokołu z posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, które odbyło się w dniach 2-3 listopada.Od tego posiedzenia dane o inflacji pogorszyły się. Opublikowane w środę dane Departamentu Handlu za październik pokazały, że ceny wzrosły o 5% w ciągu ostatniego roku, co oznacza najwyższy wskaźnik inflacji od 1990 roku.

– Obecnie oczekujemy, że Fed przyspieszy tempo taperingu na grudniowym posiedzeniu. Tak długo, jak dane będą zbliżone do naszych oczekiwań, naszym bazowym scenariuszem jest to, że Fed ogłosi podwojenie miesięcznej redukcji – napisał w nocie badawczej główny ekonomista Deutsche Bank w USA Matthew Luzzetti i jego współpracownicy.

Na listopadowym posiedzeniu FOMC zdecydował o pozostawieniu stóp procentowych w pobliżu zera i rozpoczęciu zmniejszania tempa zakupów w ramach programu skupu obligacji o wartości 120 mld dolarów miesięcznie, który rozpoczął w zeszłym roku, z zamiarem zakończenia tego procesu do połowy 2022 roku.

Zakończenie taperingu we wcześniejszym terminie dałoby urzędnikom możliwość wcześniejszego podniesienia stóp procentowych, gdyby okazało się to konieczne do utrzymania inflacji w ryzach. We wrześniu urzędnicy byli podzieleni co do potrzeby podniesienia stóp procentowych w przyszłym lub 2023 roku. Nowy “dot plot” ich kwartalnych projekcji zostanie opublikowany na posiedzeniu Fed w przyszłym miesiącu.

Przewodniczący Fed Jerome Powell, przemawiając w poniedziałek w Białym Domu po tym, jak prezydent Joe Biden wybrał go na kolejne cztery lata u steru, powiedział, że decydenci “użyją naszych narzędzi zarówno do wsparcia gospodarki i silnego rynku pracy, jak i do zapobieżenia utrwaleniu się wyższej inflacji”.

Protokół pokazał, że urzędnicy “generalnie nadal przewidywali, że stopa inflacji zmniejszy się znacząco w ciągu 2022 roku,” podczas gdy “wielu uczestników wskazało na względy, które mogą sugerować, że podwyższona inflacja może okazać się bardziej trwała.”

– Nawet przed silnymi danymi z października, które opublikowano po posiedzeniu, istniała już grupa zwolenników przyspieszenia procesu taperingu, jeśli inflacja nadal będzie gorąca – napisał w nocie do klientów Michael Feroli, główny ekonomista USA w JPMorgan Chase & Co.

Obawy o inflację skłoniły niektórych urzędników Fed – w tym ustępującego wiceprzewodniczącego Richarda Claridę, gubernatora Christophera Wallera, prezesa Fed z St. Louis Jamesa Bullarda i szefową Fed z San Francisco Mary Daly – do argumentowania, że może być właściwe przedyskutowanie przyspieszenia procesu taperingu na następnym posiedzeniu FOMC w dniach 14-15 grudnia.

Analitycy widzą, że inni decydenci dołączą do tego obozu.

– Biorąc pod uwagę ostatnie dane sugerujące, że wzrost PKB w czwartym kwartale może wynieść nawet 6,5% w ujęciu rocznym, oczekujemy, że więcej urzędników dołączy do tego grona. FOMC wyraźnie obudził się ze świadomością, że nawet jeśli nieco spadnie, inflacja prawdopodobnie pozostanie powyżej celu przez jakiś znaczny czas – powiedział Paul Ashworth, główny ekonomista Capital Economics.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułGrupa Pracuj ogłasza ustalenie ceny akcji w ofercie publicznej na 74 zł za jedną akcję
Następny artykułCD Projekt odnotował wczoraj znaczny spadek i był jedną z najsłabszych spółek indeksu WIG20
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here