Naga MarketsFOMC minutes. Kurs dolara słaby, Wall Street bez większych ruchówProtokół z posiedzenia Rezerwy Federalnej (Fed) w dniach 21-22 września, opublikowany w środę, ujawnił silniejszy konsensus w sprawie ograniczenia miesięcznych zakupów papierów skarbowych i hipotecznych o wartości 120 mld dolarów, w obliczu oznak, że wyższa inflacja i silny popyt mogą wymagać zacieśnienia polityki monetarnej w przyszłym roku. Kurs dolara i Wall Street nie reagowały na wieczorną publikację „FOMC minutes”, amerykańska waluta traci jednak wyraźniej połowie tygodnia.

Protokoły FOMC mówią o redukcji skupu aktywów o 15 mld dol.

Urzędnicy Rezerwy Federalnej w zeszłym miesiącu martwili się, że zakłócenia w łańcuchach dostaw podnoszą ryzyko bardziej trwałej inflacji, podczas gdy uściślili plany ograniczenia programu stymulowania skupu obligacji w przyszłym miesiącu i zakończenia go do połowy przyszłego roku.Według planów omawianych w zeszłym miesiącu, Fed zmniejszyłby zakupy o 15 mld dolarów miesięcznie, dzieląc je proporcjonalnie między obligacje skarbowe i hipoteczne. Urzędnicy dyskutowali o rozpoczęciu zmniejszania skali programu w połowie listopada: jeśli będą postępować zgodnie z harmonogramem ustalonym w zeszłym miesiącu, zakupy zakończą się w lipcu.

Taki harmonogram wygaszania programu stymulacyjnego Fed jest nieco szybszy, niż inwestorzy przewidywali jeszcze kilka miesięcy temu. Częściowo odzwierciedla to fakt, że tegoroczny wzrost inflacji trwa dłużej niż przewidywali urzędnicy banku centralnego i ekonomiści z sektora prywatnego.

Urzędnicy nie chcą znaleźć się w sytuacji, w której czuliby się zmuszeni do podniesienia stóp w czasie, gdy wciąż napędzają stymulację monetarną poprzez zakup aktywów. W protokole napisano, że kilku uczestników zeszłomiesięcznego posiedzenia wolałoby jeszcze szybciej ograniczyć zakupy. Ci urzędnicy byli chętni do zakończenia skupu aktywów, aby uzyskać elastyczność do podniesienia stóp w przyszłym roku, jeśli zajdzie taka potrzeba, ponieważ uważają, że inflacja może nadal przekraczać dwuprocentowy cel Fed.

– Ścieżka taperingu miała być prosta w przekazie i zakładała stopniowe zmniejszanie tempa zakupów aktywów netto, które w przypadku rozpoczęcia jeszcze w tym roku doprowadziłoby Rezerwę Federalną do zakończenia zakupów około połowy przyszłego roku. Ścieżka ta zakładała comiesięczne zmniejszanie tempa skupu aktywów o 10 mld USD w przypadku papierów skarbowych i 5 mld USD w przypadku agencyjnych papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką (MBS).

Niektórzy uczestnicy zauważyli, że wcześniejsze poinformowanie opinii publicznej o takim planie może zmniejszyć ryzyko negatywnej reakcji rynku na umiarkowane zakupy aktywów. Uczestnicy zauważyli, że zgodnie z opartym na wynikach standardem rozpoczynania ograniczania zakupów aktywów, Komitet mógłby dostosować tempo ograniczania zakupów, gdyby rozwój sytuacji gospodarczej znacznie odbiegał od oczekiwań. Kilku uczestników stwierdziło, że woleliby, aby tempo zakupów było szybsze niż to opisane w przykładach ilustrującychnapisano w oświadczeniu FOMC.

Wall Street bez większych zmian, kurs dolara mocno w dół

Chociaż sama publikacja FOMC minutes nie wpłynęła wyraźniej na notowania amerykańskiej waluty, to kurs dolara w połowie tygodnia mocniej traci do zagranicznych konkurentów. Indeks dolarowy osuwa się o ponad 0,5% i odsuwa od ponad rocznych maksimów, wracając w okolice 94 pkt.

invest

USD najmocniej traci względem bezpiecznego franka (-0,7%), a para walutowa USD/CHF spada w kierunku 0,9237. Mocno odbija również NZD, GBP oraz EUR, gdzie aprecjacja przekracza 0,55%. EUR/USD dzięki temu wraca w okolice 1,16 dol.

Na Wall Street nie widać większej zmienności, a indeks S&P 500 po chwilowym teście tygodniowych dołków, zamykał ostatecznie sesję ze skromnym zyskiem 0,3% na poziomie 4363,79 pkt.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: gpw jsw | średni kurs korony czeskiej nbp | korona szwedzka kurs | cd projekt red akcje | amrest akcje | jen kurs | notowanie kryptowalut |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here