Naga Markets



Janet Yellen, przewodnicząca FED

Najważniejszym wydarzeniem sesji w środowym kalendarzu makroekonomicznym była zaplanowana na 20:00 publikacja protokołów z ostatniego posiedzenia FOMC, podczas którego miejsce miała kolejna podwyżek stóp procentowych. Jak można było się jednak spodziewać, treść minutek nie miała wielkiego wpływu na zmienność dolar amerykańskiego, umocniła jednak jego środowe wzrosty


Inflacja blokuje szybsze podwyżki stóp procentowych

Zgodnie z treścią FOMC minutes (dokument dostępny pod linkiem) część przedstawicieli FOMC jest zaniepokojona słabymi oczekiwaniami inflacyjnymi. Komisja potwierdza, że problem z osiągnięciem docelowego pułapu inflacji (2%) spowalnia tempo podwyżek stóp procentowych. Sytuację będzie w stanie odmienić obecna reforma i cięcie podatków – na efekt trzeba będzie jednak poczekać. Właśnie to zdanie w całym oświadczeniu okazało się najważniejsze dla ruchów na USD:



“Przyspieszenie inflacji ze względu na cięcie podatków jednym z głównych powodów mogących pozwolić zwiększyć tempo podwyżek stóp procentowych”

Jastrzębio prezentowało się również zdanie: “Kilkoro innych uczestników wspomniało, że stosowne tempo dodatkowego zacieśnienia polityki do końca 2018 r. było nieco szybsze niż wynikałoby z mediany prognoz gospodarczych z grudnia”.

Ogólnie rzecz biorąc protokoły z grudniowego posiedzenia nie zaprezentowały niczego, o czym oficjele FOMC nie mówiliby już wcześniej. Rynki nadal wyceniają kolejną „stopniową” podwyżkę stóp procentowych na marzec. Co prawda na fotelu szefa FED zasiądzie już wtedy Powell, jednak zdaniem ekspertów będzie kontynuował dotychczasową politykę pieniężną, podążając ścieżką wyznaczoną przez swoją poprzedniczkę. Szansa na podwyżkę wynosi obecnie ponad 60% i wzrośnie najpewniej dopiero po pierwszym wystąpieniu nowego szefa Rezerwy Federalnej.

Źródło: CME

USD mocny w środę. FOMC jednak pomogło?

Źródło: finviz.com

Po godzinie 20:00, dolar amerykański zyskiwał do większości głównych walut – najsilniej w przypadku CHF oraz GBP. Na parze z EUR publikacja protokołów FOMC wywołała w pierwszych minutach spadki o 30 pipsów i re-test dziennych minimów tuż nad 1.2000:

EUR/USD M5

Na pozostałych parach bez ciekawszych sytuacji w związku z publikacją minutek. Wyjątkiem jest jedynie USD/JPY, gdzie udało się rozrysować nowe maksima środowe:

USD/JPY M15


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here