Naga Markets


Inwestorzy mogli odejść od tego co zostało powiedziane na grudniowym spotkaniu polityki Rezerwy Federalnej po tym, jak prezes Fed – Jerome Powell dwa tygodnie później zaproponował uspokojenie sytuacji, mówiąc, że bank centralny jest “przygotowany do szybkiego dostosowania polityki”.


Nie należy jednak pomijać protokołu z ostatniego spotkania, który ma się ukazać dziś w Waszyngtonie o godzinie 14.00 (20:00 polskiego czasu). Raport może dostarczyć ważnych wskazówek co do poziomu solidarności między urzędnikami na ostatnim posiedzeniu Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku, które miało miejsce w dniach 18-19 grudnia. Wtedy to decydenci polityczni podnieśli stopy procentowe oraz podali informacji o planowanych kolejnych podwyżkach pomimo załamania na rynku, a także presji prezydenta Donalda Trumpa o ich wstrzymanie

“Protokół z ostatniego posiedzenia będzie nadal aktualny, ponieważ pokaże sens debaty w ramach FOMC”, powiedziała Michelle Meyer, szefowa działu ekonomicznego w Bank of America Corp. Ruchy stóp są “nadal decyzją komitetu, a zrozumienie podziału poglądów wśród członków komitetu jest ważne”, dodała.

Oto cztery rzeczy, których ekonomiści będą szukać w dzisiejszym raporcie.

1. Dalsze podwyżki stóp procentowych

Podczas gdy inwestorzy spodziewali się wzrostu stóp procentowych, wielu obserwatorów Fed spodziewało się, że oświadczenie FOMC po spotkaniu stanie się bardziej onieśmielony, porzucając w całości długotrwałe prognozy co do “dalszego podwyższania stóp”. Zamiast tego, urzędnicy po prostu dostosowali język, mówiąc że “dalsze stopniowe wzrosty” są nadal w ich perspektywach.

“Jestem przekonana, że doszło do dyskusji na temat” dalszego podnoszenia stóp”- , powiedziała Sarah House, starsza ekonomistka z Wells Fargo & Co. “Być może pokaże to kilka powodów, dla których ją utrzymali, lub jak bardzo decyzja ta była bliska”.

2. Ryzyko spowolnienia

Komitet trzymał się także zdania, zgodnie z którym ryzyko dla perspektyw gospodarczych było “mniej więcej zrównoważone”. Urzędnicy Fed dodali, że “będą nadal monitorować rozwój sytuacji gospodarczej i finansowej na świecie”, ale być może posuną się dalej, przyznając, że istnieje ryzyko spowolnienia gospodarczego, jak uważa wiele osób na rynkach finansowych. Ponadto Jennifer Lee, starsza ekonomistka BMO Capital Markets, powiedziała, że ma nadzieję na więcej informacji na temat tego, co decydenci polityczni uważają za najważniejsze. Na przykład, jak bardzo martwi ich powolny wzrost w Chinach lub w Europie i w jakim stopniu ten pierwszy jest napędzany lub niezależny od trwającej wojny handlowej?

Zobacz także: Czy Fed wycofa się z podwyżek tak samo jak w 2016r. ?

3. Warunki finansowe

Ekonomiści interesują się również szczegółami tego, w jaki sposób urzędnicy Fed postrzegali zaostrzenie warunków finansowych, które obejmowało gwałtowny spadek akcji.
“Będę bardzo zainteresowany paragrafami, które mówią o wydarzeniach rynkowych, które doprowadziły do spotkania, i czy istnieją obawy, że decyzja powinna była zostać zmieniona”, powiedział Carl Tannenbaum, główny ekonomista Northern Trust Corp. w Chicago. Podwyżka stawki Fed została jednogłośnie zatwierdzona przez 10 wyborców FOMC, Tannenbaum powiedział: “ale badając sytuację głębiej, może wyglądać to inaczej, być może minutes pokażą czy należy traktować poważnie aktualne warunki rynkowe”.

4. Bilans

Ekonomiści z zadowoleniem przyjęliby również wszelkie sygnały dotyczące tego, co urzędnicy planują zrobić z bilansem Fed. Komentarze Powella z 4 stycznia były uspokajające dla rynków finansowych, po części dlatego, że powiedział, iż elastyczność polityki Fed rozciągnęła się na bieżące wpływy bilansowe, obecnie ograniczone do 50 mld USD miesięcznie. Przed zeszłym tygodniem, w tym na konferencji prasowej z 19 grudnia, Powell konsekwentnie mówił, że zacieśnianie bilansu odbywało się “na autopilocie”. Protokół może pokazać, czy któryś z urzędników już wzywał do ponownego rozważenia tego stanowiska.

Po drugie, uczestnicy rynku oczekują sygnału o długoterminowych planach Fed dotyczących trzymania się jego obecnego zestawu narzędzi do kontrolowania krótkoterminowych stóp procentowych, lub powrotu do systemu opartego na znacznie niższym bilansie. Nie jest jednak jasne, czy takie informacje ukażą się w dzisiejszym raporcie. “Są spóźnieni” w informowaniu o tym, co zamierzają robić, powiedział Meyer.

 

Sytuacja techniczna na wykresie EUR/USD

Kurs pary walutowej euro do dolara (EUR/USD) pozostaje w szerokiej konsolidacji. Wybicie oporu przy 1,1490 może jednak dać szansę na większy ruch wzrostowy, cena po raz kolejny zbliża się do strefy podażowej. Wsparciem są w dalszym ciągu okolice 1,1270.

Wykres euro do dolaratokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here