Naga MarketsNapis FOMC na tle amerykańskiej flagiO godzinie 20:00 rynek poznał protokoły z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. FOMC minutes, czyli popularne minutki rzucające światła na szczegóły spotkań przedstawicieli banku centralnego pokazały, że zdecydowana większość urzędników widzi potrzebę podwyżek stóp w długim terminie. Chociaż publikacja nie przełożyła się na bardzo mocne umocnienie USD, to scementowała jego silną pozycję pod koniec środowej sesji.


Jastrzębie protokoły przygotowują rynek do dalszej aprecjacji

Na wrześniowym posiedzeniu Rezerwa Federalna podniosła zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe o 25 punktów bazowych, niemniej jednak nie brakowało w komunikacie pewnych punktów, które wymagają głębszej analizy. Wśród nich znalazło się tempo zacieśniania polityki pieniężnej w kolejnych kwartałach. Przypomnijmy, że Fed usunął z oświadczenia słowo “akomodacyjna” (w odniesieniu do swojej polityki), co wzbudziło wiele kontrowersji, jakoby amerykański bank centralny miał powoli kończyć cykl podwyżek, zbliżając się do stopy neutralnej. Sam Jerome negował ważność owej zmiany w komunikacie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Warto również dodać, że według najnowszych prognoz Fed nie zamierza już podnosić stóp procentowych w 2021 roku, co zwiększyło prawdopodobieństwo obniżek stóp po 2019 roku. Oprócz tego należy mieć na uwadze ostatnie, delikatnie pisząc, nieprzychylne komentarze ze strony prezydenta Trumpa w kierunku Fed. Przypomnijmy, że podczas wrześniowej konferencji prasowej padały również pytanie odnośnie do wpływu administracji Donalda Trumpa na politykę pieniężną w USA” – komentuje zespół analityczny XTB.

Kluczowe punkty z FOMC minutes zaprezentowano poniżej:

  • Stopniowe podejście do podwyżek stóp równoważy ryzyko zbyt szybkiego lub powolnego działania
  • Prawie wszyscy decydenci uznali za właściwe usunięcie stwierdzeń, że polityka pieniężna ma charakter akomodacyjny
  • Decydenci wskazywali na wzrost kredytów lewarowanych, rozluźnienie standardów dla kredytów oraz wzrost kredytów pozabankowych jako powody, dla których należy pamiętać o stabilności finansowej
  • Zauważono, że wzrost rentowności obligacji długoterminowej spowodował, że inwersja krzywej jest mniej prawdopodobna.
  • Prawie wszyscy urzędnicy widzieli niewielkie zmiany w perspektywach gospodarczych
  • Pewna liczba członków FED opowiadała się za podwyżkami stóp powyżej poziomu neutralnego

“FOMC minutes z dnia dzisiejszego mogą wypchnąć USD początkowo wyżej, ale jastrzębie podejście banku centralnego nie wróży dobrze apetytowi na ryzyko. USD i ryzyko są obecnie skorelowane dodatnio, co sugeruje, że dziś można sprzedawać rajdy dolara” – sugerują analitycy Morgan Stanley.

Dolar najsilniej zyskuje wobec CAD i EUR

Publikacja FOMC minutes spowodowała, że kurs dolara amerykańskiego pogłębiał swoją przewagę nad walutami koszyka G8, najwyraźniej wobec dolara kanadyjskiego, euro oraz funta szterlinga. Pod koniec środowej sesji USD zyskiwał w stosunku do wszystkich głównych dewiz:

siła dolara vs G8
Źródło: finviz.com

W przypadku USD/CHF cena testowała październikowe maksima powyżej 0,9950, USD/CAD wracał nad 1,30, a EUR/USD ponownie osuwa się w kierunku 1,15, po nieudanym wtorkowym teście okrągłego poziomu zlokalizowanego jedną figurę wyżej wzmacnianego przez 33 SMA:

EURUSDDaily 17.10 2018
EUR/USD D1Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here