Naga MarketsWieczorne protokoły FOMC bez większego wpływu na rynek
Wieczorne protokoły FOMC bez większego wpływu na rynek

O godzinie 20:00 Rezerwa Federalna opublikowała minutki ze swojego listopadowego posiedzenia. Pełna treść dokumentu w formacie PDF dostępna jest pod linkiem. Tak jak przewidywała spora część analityków, protokoły nie wywołały silniejszych emocji na rynku, który już od kilku dni wycenia podwyżkę stóp w grudniu na 100%.


Szansa podwyżki stóp cały czas się zwiększa

Tradycyjnie już najważniejsze nagłówki FOMC minutes prezentujemy w formie podpunktów:

  • Większość członków FED twierdzi, że podwyżka stóp powinna mieć miejsce relatywnie szybko
  • Członkowie z możliwością oddania głosu widzą zwiększającą się szansę na powyżkę
  • Część przedstawicieli banku twierdziła, że grudniowa podwyżka jest niezbędna, aby FED zachował wiarygodność
  • Krótkoterminowe ryzyko „zbilansowane”
  • Część członków Rezerwy obawia się, że stopa bezrobocia zbyt mocno się osunęła, co wymusi dynamiczne podwyżki stóp i w efekcie spowolni ekspansję gospodarczą
Źródło: CME Group
Źródło: CME Group

Na podstawie widocznej z lewej strony wyceny podwyżki stopy funduszy federalnych 14 grudnia widać dokładnie, że rynek jest święcie przekonany co do przyszłomiesięcznego ruchu FED – sytuacja taka nie miała jeszcze miejsca w przeszłości. Rynek w tym momencie nie bierze w ogóle na myśl szansy, że Rezerwa Federalna “nie dostarczy” i utrzyma stopy na niezmiennym poziomie.

Jak minutki wpłynęły na rynki?

USD po publikacji protokołów delikatnie się umacniał, EUR/USD osuwa się o niespełna 16 pipsów po ponownym pokonaniu 23.6% zniesienia deprecjacji dzisiejszej sesji. Do środowych minimów i jednocześnie nowych tegorocznych dołków nadal trochę nam brakuje:

EUR/USD M5
EUR/USD M5

Nowe szczyty intraday próbował wyznaczać jednak USD/CHF, który w przeciągu całej sesji poruszał się w zakresie prawie 90 pipsów. Poziom 1.0177 jednak zablokował dalszą aprecjację i doprowadził do odwrócenia na wykresie M5:

USD/CHF M5
USD/CHF M5

Notowania SP500 po publikacji protokołów notują delikatne wzrosty, cały czas poruszają się jednak na delikatnym minusie nieśmiało podchodząc pod cenę wtorkowego zamknięcia:

SP500 M5. Źródło: stooq.pl
SP500 M5. Źródło: stooq.pl


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here