Naga MarketsLogo FOMC na tle statuty wolnościW trakcie czwartkowej sesji (29 listopada) o godzinie 20:00 rynki finansowe poznały protokoły (minutes) z posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) po posiedzeniu z 8 listopada, podczas którego nie podjęto decyzji o podwyżce stóp procentowych. Przedstawiciele Komitetu są przekonani, że takowa będzie miała jednak miejsce „relatywnie szybko”.


Niezbędny mocniejszy nacisk na napływające dane makroekonomiczne

W treści protokołów FOMC znalazła się informacją, że praktycznie wszyscy decydenci polityczni Rezerwy Federalnej spodziewają się podwyżki stóp w najbliższym czasie („relatywnie szybko”), co dla rynku oznacza grudzień tego roku i jest niewątpliwie jastrzębim stwierdzeniem. Prawdopodobieństwo tej podwyżki zostało już jednak dawno zdyskontowane i „znajduje się w cenie” dolara amerykańskiego. Co więcej na korzyść gołębi przemawia również fakt, że podczas kolejnych spotkań członkowie FOMC chcą kłaść większy nacisk na ocenę napływających z rynku danych makroekonomicznych podczas podejmowania decyzji w sprawie podwyżek stóp procentowych. Wyrażono również obawy co do obecnego, dosyć wysokiego tempa wzrostu stóp.

Publikacja protokołów FOMC była pilnie śledzona przez rynek między innymi z powodu wczorajszego wystąpienia prezesa FED, Jerome Powella. Nikt nie spodziewał się tak gołębiego wydźwięku jego wypowiedzi. Można wywnioskować, że FED w przyszłym roku może rozpocząć proces normalizacji polityki monetarnej.

„Stopy procentowe są nadal nisko patrząc na historyczne standardy, ale znajdują się tylko trochę pod szerokim spektrum prognoz dotyczących poziomu stóp neutralnych dla gospodarki” – powiedział Powell. Szef FED prawie nie wspominał o stopniowej podwyżce stóp, a gdy już to robił, to wypowiadał się w czasie przeszłym.

Dolar traci po FOMC minutes – głównie do kursu jena i euro

FOMC minutes spowodowały kontynuację osłabienia dolara amerykańskiego wobec części głównych walut. Ten najsilniej traci do jena (0,21%), euro (0,21%) oraz dolara australijskiego (0,18%). Z drugiej jednak strony zyskuje do funta (0,30%) oraz franka (0,29%).

EURUSDH1 29.11
EUR/USD H1

EUR/USD umacnia się drugi dzień z rzędu i nieudolnie testuje poziom 1,1400, jen testuje natomiast poziomy sprzed trzech sesji. Protokoły wypchnęły na sesyjne maksima również amerykańskie indeksy, te jednak kończyły dzień ostatecznie pod kreską – S&P500 osuwał się o 0,22%, a Nasdaq o 0,25%.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here