Naga MarketsW protokołach z wrześniowego posiedzenia FOMC wiele uwagi poświęcono tematowi niskiej inflacji, która może utrzymać się przez kilka kolejnych miesięcy. Zdaniem przedstawicieli Rezerwy Federalnej nie powinno mieć to wpływu na zmianę decyzji o grudniowej podwyżce stóp procentowych, która dla wielu jest już niemal pewnikiem. Część analityków mówi tutaj dosyć ostro o „schizofrenii” banku centralnego.


Huragany mogą negatywnie odbić się na kilku kolejnych raportach inflacyjnych

Dlaczego ekonomiści komentujący FOMC minutes doszukują się w jego treści „schizofrenii”? Tak jak wspomniano we wstępie, FED widzi spowolnienie inflacji i przyznaje, że w związku z ostatnimi huraganami może się utrzymać w średnim terminie (także w przyszłym roku), dla większości oficjeli banku centralnego kolejna podwyżka (w grudniu) na pewno będzie miała jednak miejsce. Taki stan rzeczy tłumaczony jest koniecznością zachowania „cierpliwości” przy ocenie wskaźników inflacyjnych – FED chce podnieść stopy, zanim inflacja znajdzie się na zbyt wysokich poziomach. Po osiągnięciu punktu docelowego 2% na początku roku, deflator PCE (preferowany przez FED wskaźnik inflacyjny) cały czas się osuwa i obecnie jego dynamika wynosi 1,4% rdr.

Od wrześniowej zapowiedzi chęci jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych przed końcem 2017 oraz zbliżającym się rozpoczęciem redukcji sumy bilansowej w górę skoczyły nie tylko oczekiwania rynków co do wzrostu stopy funduszy federalnych (wynoszą obecnie 80%), ale również USD/JPY i S&P500.

Grudniowe prawdopodobieństwo podwyżek stóp. Źródło: Zerohedge.com

Wracając jednak do samych FOMC minutes, te nie miały większego wpływu na rynek. Dolar delikatnie tracił i po raz kolejny byliśmy świadkami publikacji protokołów, które nie przynoszą większej zmienności. Tak pilnie oczekiwane przez inwestorów minutki w ostatnich miesiącach zdają się zawodzić, nie przynosząc wyraźniejszej odpowiedzi ze strony dolara. Nie zmienia to faktu, że uczestnicy rynku obawiają się spadającej w USA inflacji – jeżeli deprecjacja nie okaże się jedynie „przejściowa” jak twierdzi FED, wtedy dalsza ścieżka amerykańskiej polityki pieniężnej może być zagrożona.

Stabilna sytuacja na wykresach par głównych

W momencie publikacji protokołów FOMC, GBP/USD testowała maksima wtorkowe, rysując na wykresie M15 podażowego pin bara, który może być sygnałem do odbicia w kierunku środowych dołków:

GBP/USD M15

USD notował spadki również wobec CAD, gdzie doszło do ponownego osunięcia poniżej 1.2500:

USD/CAD M15

Najdynamiczniejszą deprecjację (powyżej 20 pipsów) notowała jednak para USD/JPY, odbijając od okolic maksimów intraday:

USD/JPY M15

Pełna treść FOMC minutes z wrześniowego posiedzenia banku centralnego dostępna pod linkiem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here