Naga MarketsFOMC i USD według Barclays oraz Credit Agricole.

16.12.2013

Te artykuły również Cię zainteresują
Barclays oraz Credit Agricole uważają, że w tym tygodniu zwijania nie będzie, a mimo to, zalecają kupowanie dolara.

Barclays pisze: “Przewidywania odnośnie nieuchronności rozpoczęcia przez Fed zwijania programu skupu aktywów odżyły po silnych danych gospodarczych, które nadeszły z USA w zeszłym tygodniu oraz w obliczu  informacji jakoby porozumienie w sprawie dwuletniego budżetu miało być w kongresie zawarte.”

“Spodziewamy się, że FOMC nie wprowadzi zmian w swoim programie skupu aktywów oraz we wskazówkach wyprzedzających dotyczących polityki monetarnej. Jednakże nasz podstawowy pogląd pozostaje taki, że zwijanie zostanie rozpoczęte w I kwartale 2014, najprawdopodobniej w marcu. Pomimo tego, że rynek pracy jest w dużo lepszej kondycji od jesieni 2013 [zdaje się, że jest tu literówka i chodziło o 2012 rok – przyp. tłumacz], uważamy, że FOMC przed podjęciem decyzji potrzebuje więcej dowodów na to, iż stopa wzrostu przyspiesza, a inflacja wzmacnia się.”

“Mówiąc to, uważamy, że FOMC jest bliski podjęcia decyzji. Po porozumieniu budżetowym w zeszłym tygodniu, ciężko będzie znaleźć argumenty przeciwko rozpoczęciu zwijania. Z drugiej strony, spodziewamy się, że FOMC będzie chciał obniżyć próg bezrobocia dla rewizji stóp procentowych do 6.0%, twierdząc, że spadek stopy bezrobocia do 7.0% przy umiarkowanym wzroście popytu i przytłumionej inflacji będzie miał ograniczone pozytywne efekty.”

FOMC i USD według Barclays oraz Credit Agricole.
Indeks dolara dzienny.
Kliknij by powiększyć.

Barclays spodziewa się, że FOMC wstrzyma się z działaniami, a wynik grudniowego posiedzenia będzie neutralny dla USD. Bank szuka okazji do kupna dolara w dołkach.

Z kolei Adam Myers, starszy strateg FX w Credit Agricole zastanawia się, czy “Dectaper” czy “Jantaper” ***

“Mimo, że rośnie grupa spodziewająca się po Fed rozpoczęcia zwijania QE na środowym posiedzeniu FOMC, my utrzymujemy nasz pogląd mówiący, iż pierwsza decyzja o zwijaniu zapadnie w styczniu. Bez względu na spodziewane odsunięcie zwijania jeszcze o miesiąc,  w dalszym ciągu zalecamy długie pozycje na USD i z w związku z tym otworzyliśmy krótką pozycję na EUR/USD.

Naszym zdaniem odsunięcie zwijania nie zaszkodzi USD w obliczu realizacji zysków na koniec roku. W rzeczywistości konsensus odnośnie zwijania przesuwa się z marca w stronę preferowanego przez nas terminu styczniowego zwiększając szanse na wzmocnienie dolara w tym tygodniu. Co więcej, po zakończeniu roku i realizacji zysków, presję na EUR/USD wciąż wywierać będzie rozbieżność w oczekiwaniach odnośnie krótkoterminowych rynkowych stóp procentowych.”

Morgan Stanley zdaje się nie zgadzać z tym poglądem. Polecam przeczytać: Morgan Stanley odwraca krótkoterminowe pozycje na EUR/USD.

*** “Octaper”, “Dectaper”, “Jantaper” to określenia ukute przez analityków na określenie możliwego terminu rozpoczęcia zwijania QE. Powstały z przedrostka z angielskich nazw miesiąca “October”, “December”, “January” oraz czasownika “taper” – z ang. zwijanie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here