Naga MarketsJerome Powell rozpocznie swoją przygodę z FED od podwyżki stóp?

Era Jerome Powella rozpoczyna się w środę, gdy przewodniczył będzie swemu pierwszemu spotkaniu FOMC, a następnie weźmie udział w pierwszej konferencji prasowej jako lider amerykańskiego banku centralnego (FED).


Jest praktycznie pewne, że rozpocznie swoją kadencję od podwyżki o ćwierć punktu procentowo do poziomu 1,25% -1,50%. Rynek kontraktów terminowych FED wycenia w 99,3% szansę na ruch, a ekonomiści są praktycznie jednomyślni. Jeżeli dojdzie do podwyżki, to pierwszy raz od 12 lat stopy Rezerwy Federalnej będą wyższe od tych ustalanych przez Narodowy Bank Polski.

Ruch w pełni wyceniony przez rynek, reakcja będzie zależała od komunikatu o dalszych podwyżkach stóp procentowych, w szczególności od wskazówek, czy FED podniesie stopy dwa lub trzy razy w tym roku. W chwili obecnej rynek jest podzielony – 32% prawdopodobieństwa przypisuje się dwóm kolejnym podwyżkom i 68% dwóm lub mniej.

Ostatecznie członkowie FED nie są jeszcze pewni, co zrobią, ale zaufania do gospodarki i obawy o inflację będą głównymi czynnikami analizowanymi przez rynek. W którym miejscu należy szukać najważniejszych wskazówek? Trzy kluczowe elementy zostały opisane w kolejnej części tekstu.

Podsumowanie posiedzenia FOMC razem z Comparic.pl

Chcąc śledzić wyniki posiedzenia FOMC w czasie rzeczywistym zapraszamy na kanał Rynki na Żywo, gdzie transmitowana będzie decyzja o stopach procentowych, konferencja prasowa oraz reakcja rynków na pojawiające się dane.

RELACJA Z FOMC NA ŻYWO TYLKO W COMPARIC.PL

Oprócz tego zapraszamy do zapoznania się z prognozami FOMC, które do tej pory pojawiły się na łamach Comparic.pl:

Oświadczenie polityki pieniężnej

Kluczowa linia w oświadczeniu jest następująca:

“Komitet oczekuje, że warunki gospodarcze będą ewoluować w sposób, który zapewni dalszy stopniowy wzrost stopy funduszy federalnych.”

W rzeczywistości oznacza to, że FED będzie podnosił co drugie spotkanie. To postawiłoby ich na drodze do ponownego ruchu w czerwcu. Zmiana w tym języku jest mało prawdopodobna, ale istnieje szansa, że ​​Powell może chcieć ponownie opracować oświadczenie FOMC w swoim własnym stylu, tworząc nowy schemat treści.

Analitycy nie są jednak przekonani, że tak się stanie. Należy pamiętać, że Powell był fanem Janet Yellen, a jego przesłanie dotyczyło kontynuacji jej dotychczasowej polityki. Zamiast tego warto szukać bardziej gołębich sygnałów w ocenie ekonomicznej. Wyzwaniem będzie stworzenie czegoś bardziej optymistycznego niż obecny tekst:

“Rynek pracy nadal się umacnia, a aktywność gospodarcza rośnie w siłę, zyski w zakresie zatrudnienia, wydatków gospodarstw domowych i stałych inwestycji przedsiębiorstw są solidne, a stopa bezrobocia utrzymuje się na niskim poziomie. zarówno ogólna inflacja, jak i inflacja w przypadku produktów innych niż żywność i energia nadal utrzymują się poniżej 2%. W ostatnich miesiącach wskaźniki kompensacji inflacji rynkowej wzrosły, ale pozostają niskie, a miarodajne mierniki długoterminowych oczekiwań inflacyjnych są niewielkie”

Jakiekolwiek pozytywne komentarze odnośnie inflacji, mogą napędzać skromne zyski USD. Jednak jeśli nic się nie zmieni, również może wpłynąć to na aprecjację dolara.

Kropki FED oraz prognozy gospodarcze

Obecne kropki (dot-plot) wskazują, że 10 członków FED spodziewa się poziomu stopy funduszy federalnych powyżej 2% w tym roku:

Źródło: FED

Oczekuje się, że ścieżka wzrośnie w tym roku i w kolejnych. Im silniejsze zmiany, tym oczywiście mocniejsza reakcja dolara. Jeżeli mediana pozostanie niezmienna, wtedy ucierpieć może na tym dolar.

Prognozy ekonomiczne również zostaną uaktualnione. W poprzedniej rundzie z grudnia nie uwzględniono skutków obniżki podatków. Obecna mediana wynosi 2,5% w bieżącym roku, a następnie 2,1% w przyszłym roku i 2,0% w 2020 roku.

Konferencja prasowa – pierwsza z udziałem Jerome Powella

Nigdy nie masz drugiej szansy na zrobienie dobrego, pierwszego wrażenia. Yellen rzekomo tak stresowała się przed swoją pierwszą konferencją prasową, że ta prawie została odwołana. Z biegiem czasu zbudowała jednak swoją reputację jako prezesa FED, który zdradza nie wiele i mówi głównie o rzeczach oczywistych.

W swoim wstępnym oświadczeniu Powell był bardziej szczery i ożywiony. Oznacza to, że jego konferencje prasowe będą prawdopodobnie bardziej atrakcyjne dla traderów, z większym ryzykiem „poślizgu języka”, co zwiększa zmienność na parach walutowych. Poza tym pojawiły się pogłoski o konferencji prasowej po każdym spotkaniu, a nie tylko cztery razy w roku.

Należy pamiętać, że rynki mogą dać się ponieść emocjom w dniu FED i przesadnie reagować na subtelne zmiany lub zamierzone lub niezamierzone wskazówki ze strony nowego prezesa.

Dolar słaby przed wieczorną decyzją

Notowania dolara amerykańskiego na cztery godziny przed podaniem decyzji w sprawie stóp procentowych tracą do praktycznie wszystkich walut G8 (wyjątkiem jest NZD).

EUR/USD H1

Na powyższym wykresie wyznaczono potencjalne strefy wsparć i oporów, na które powinna reagować cena Eurodolara w trakcie decyzji FOMC. Kanał zmienności posiada niespełna 60 pipsów, istnieje więc ryzyko, że wspomniane strefy zostaną wybite.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here