Naga Marketsjerome powell
Jerome Powell, prezes FED

W trakcie dwudniowego posiedzenia Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) zdecydował się utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie i w połączeniu z konferencją prasową z udziałem prezesa Rezerwy Federalnej (FED), Jerome Powella, doprowadził do osłabienia kursu dolara amerykańskiego (USD) oraz umocnienia indeksu S&P 500, który rysował w środę nowe maksima 2019.


FED nie zmienia stóp, podchodzi bardziej gołębio i “cierpliwie” do polityki pieniężnej

Rezerwa Federalna postanowiła utrzymać stopy na niezmiennym poziomie po grudniowej podwyżce i nadal uważa, że niezbędne jest zachowanie cierpliwości przed podejmowaniem dalszych decyzji normalizacyjnych – wynika to z umiarkowanej presji inflacyjnej oraz obecnej kondycji gospodarczej.

Szczegóły decyzji zostały zaprezentowane we wcześniejszym artykule. Warto jednak przypomnieć, że stopa funduszy federalnych kształtuje się obecnie w przedziale 2,25-2,50%, co jest najwyższym poziomem od dekady.

Stopy FED
Historyczne ujęcie stóp procentowych FED. Źródło: Trading Economics

“FED usunął odniesienie do dalszego stopniowego podnoszenia stóp procentowych i znaczył, że potrzebna jest cierpliwość w temacie dalszych podwyżek – są to stwierdzenia mogące świadczyć o bliskim końcu cyklu zacieśniania polityki monetarnej” – komentuje Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia. “W rezultacie szanse na dalsze podwyżki stóp spadły jeszcze bardziej do jedynie 2 pkt. bazowych w tym roku, co przełożyło się na silną deprecjację amerykańskiej waluty, wzrost wartości walut emerging markets oraz kontraktów na indeksy giełdowe. Notowania największego funduszu ETF nastawionego na rynki wschodzące powędrowały do trzytygodniowego maksimum. Może to również korzystnie wpłynąć na warszawski parkiet w najbliższym czasie”

Jerome Powell utrzymuje gołębie stanowisko podczas konferencji prasowej

Po godzinie 20:30 rozpoczęła się konferencja prasowa FED z udziałem gubernatora banku centralnego, Jerome Powella. Relację z sesji pytań i odpowiedzi można obejrzeć poniżej:

W trakcie swojego wystąpienia Powell podkreślać, że FED obserwuje obecnie sprzeczne ze sobą i niepokojące sygnały napływające z gospodarki. Mówił między innymi o spowolnieniu zagranicznych gospodarek w Chinach i Europie, co niekorzystnie odbije się na koniunkturze globalnej. Sytuacja makroekonomiczna zdaniem gubernatora banku centralnego jest skomplikowana również na rodzimym, amerykańskim podwórku, w związku z czym instytucja postanowiła przyjąć cierpliwe stanowisko, które można opisać kolokwialnie jako „pożyjemy, zobaczymy”.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy Powell wielokrotnie podkreślał, że FED znajduje się obecnie „poza boiskiem” i przygląda sytuacji z linii bocznej. Analitycy sugerowali, że utrzyma chociaż część języka normalizacyjnego sugerującego chęć dalszych podwyżek, plany te zostały jednak jak na razie odsunięte. W efekcie oświadczenie, jak i wystąpienie gubernatora banku centralnego zostało odebrane jako gołębie, co wyraźnie pokazał kurs dolara i notowania amerykańskich giełd.

Kurs dolara silnie traci, giełda na tegorocznych maksimach

Po konferencji i podsumowaniu posiedzenia FOMC, kurs dolara amerykańskiego wyraźnie traci do wszystkich głównych walut. Osunięcia są najlepiej widoczne wobec AUD (-1,43%), NZD (-0,96%), CAD (-0,95%) oraz EUR (-0,47%).

Eurodolar testował ostatecznie górne ograniczenie konsolidacji na wysokości 1,15, poziomu nie udało się jednak pokonać. Poziom blokuje silniejsze wzrosty EUR/USD nieprzerwanie od listopada:

Kurs euro do dolara po fomc
Kurs euro do dolara wyraźnie wzrasta czwartą sesję z rzędu. Źródło: Tradingview.com

W momencie gdy kurs dolara silnie traci, indeks S&P 500 w kluczowym momencie sesji podchodzi pod 2690 pkt. i przebija dotychczasowe maksima z 2019 roku. Przed wykresem jednak istotna strefa oporu i jej wybicie może okazać się nie lada wyzwaniem.

indeks sp 500 po fomc
Indeks S&P 500 najwyżej w tym roku po FOMC. Źródło: Tradingview.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here