Naga MarketsDzisiaj o 20:00 poznamy oświadczenie FOMC - niestety bez konferencji prasowej Janet Yellen
Dzisiaj o 20:00 poznamy oświadczenie FOMC – niestety bez konferencji prasowej Janet Yellen

Rezerwa Federalna opublikuje dzisiaj o godzinie 20:00 oświadczenie po posiedzeniu dotyczącym polityki monetarnej. W agendzie nie uwzględniono konferencji prasowej, czy też publikacji prognoz gospodarczych – inwestorzy będą musieli zadowolić się więc samym dokumentem. W porannym wprowadzeniu do wydarzenia spróbujemy odpowiedzieć na pytanie dlaczego warto rozważyć dzisiaj zakup USD.


Ostatnie oświadczenie z 18 marca

Najaktualniejsze oświadczenie FOMC opublikowane do tej pory pojawiło się 18 marca. Czytaliśmy w nim, że wzrost gospodarczy stabilizuje się na odpowiednim poziomie, sytuacja na rynku pracy ulega zdecydowanej poprawie, a wydatki gospodarstw domowych stopniowo wzrastają. W dzisiejszej edycji oświadczenia może to zostać zrewidowane w dół. Rezerwa Federalna będzie szukała bowiem okazji do zbicia oczekiwań inwestorów odnośnie podwyżki stóp procentowych w czerwcu.

Z dokumentu zniknie część mówiąca: „zgodnie z wcześniejszym oświadczeniem, Komitet ocenia, że wzrost stopy funduszy federalnych podczas kwietniowego posiedzenia FOMC pozostaje mało prawdopodobny”.

Prowadzi nas to do omówienia czterech czynników, które sugerują, że dzisiaj warto rozważyć kupno amerykańskiego dolara.

#1 – Rynek sam wyceni czas podwyżek stóp

Gdy powyższe zdanie zniknie z oświadczenia, FED zdejmie z siebie część presji. W innym razie co miesiąc musiałby zmieniać informacje o okresie, w którym podwyżka na pewno nie będzie miała miejsca – co w pewnym stopniu związuje ręce. FED usuwając cały akapit da rynkom szanse samodzielnego wycenienie tego kiedy miejsce może mieć początek podwyżek. Zdaniem analityków zostanie to wycenione jako jastrzębi sygnał zapewniając szanse wzrostów USD.

#2  – decyzja na kilka chwil po publikacji PKB za Q1

Konsensus rynkowy w przypadku wyników produktu krajowego brutto w pierwszym kwartale 2015 mówi o spadkach dynamiki do poziomu 1%. Patrząc jednak na prognozy regionalnych oddziałów Rezerwy Federalnej, jest to wynik bardzo optymistyczny (Atlanta podaje bowiem szacunki w okolicach 0.2%).

Musimy pamiętać, że dzisiejsza wartość PKB wcale nie musi mieć dużego znaczenia – jest to jeden z pierwszych odczytów, który w późniejszych tygodniach i miesiącach zostanie silnie zrewidowany. W dzisiejszej publikacji może przeważyć fakt, że po słabszym pierwszym kwartale rynek będzie mógł w końcu skupić się na Q2, w którym zapowiadana jest zdecydowanie lepsza koniunktura.

#3 – Trend is your friend

Nie możemy zapominać, że trend to nasz przyjaciel, a w przypadku USD wszystko od strony technicznej nadal sugeruje wzrosty w długim terminie. Ciężko jest jednak gonić za pędzącym w górę trendem – wejście na osunięciach to rozwiązanie najbardziej korzystne. Negatywny wydźwięk dzisiejszych wypowiedzi FEDu będzie do tego idealną okazją.

#4 – Podwyżka w cale nie musi mieć miejsca pod koniec roku

O ile wiele osób twierdzi, że Rezerwie Federalnej brakuje ostatnio wiarygodności (i po części moglibyśmy się z tym zgodzić), to nie zapominajmy jak wiele FED do tej pory zrobił, aby pobudzić amerykańską gospodarkę. Jest to naprawdę aporo miesięcy agresywnego luzowania – nagłe odcięcie się od tych działań jest bardzo trudne. Nawet jeżeli dzisiejsze oświadczenie pokaże, że dane w ostatnim czasie były gorsze, to nie będzie to wystarczający argument dla członków FOMC. Rynek coraz silniej wycenia podwyżkę stóp w końcowej części roku, jednak w oświadczeniu nie znajdziemy gołębich wydźwięków, które mogłyby to potwierdzić. Sprawa pozostaje więc cały czas otwarta.

Jak grać pod dzisiejszy FED?

Nie ma potrzeby kupowania dolara jeszcze przed publikacją oświadczenia. Najistotniejsze ruchy będą miały miejsce bowiem zaraz po pojawieniu się dokumentu.

  • Gołębia Rezerwa Federalna – gdy PKB negatywnie zaskoczy, a FED okaże się silnie gołębi wtedy dolar amerykański na pewno mocno dostanie po rękach. Od ostatnich dwóch tygodni widzimy mniej lub bardziej regularne osunięcia amerykańskiej waluty – dynamiczniejszy ruch wywołany danymi fundamentalnymi doprowadziłby ostatecznie do odwrócenia koniunktury.
  • Jastrzębia Rezerwa Federalna – będzie to sygnałem dołka obecnej korekty spadkowej USD – w rynek wchodzimy wtedy wręcz w ciemno. Nawet delikatne opóźnienie nie powinno być krzywdzące dla przyszłych zysków – kilka kolejnych tygodni zostanie poświęcone bowiem na odbudowę dotychczasowych strat. Kwiecień jest złym miesiącem dla dolara, jednak jak pokazują statystyki w maju zachowuje się zdecydowanie lepiej – szczególnie w stosunku do EUR, GBP oraz walut towarowych (AUD, NZD, CAD).

Za forexlive.comConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here