Naga Markets

Końcowka roku 2017 okazała się być trudna dla sieci Ethereum ze względu na fakt, iż została ona zapchana przez niewinnie wyglądającą grę NFT o nazwie CryptoKitties. W związku z tym jeszcze bardziej zaczęło się dyskutować o problemie ze skalowalnością istniejących blockchainów, zwłaszcza w odpowiedzi na coraz bardziej rozwijający się i zyskujący na popularnośi sektor NFT. Jedną z odpowiedzi na ten problem jest projekt Flow.

Czym jest Flow?

Projekt Flow został stworzony przez powstałą w 2018 roku firmę Dapper Labs, stojącą za CryptoKitties.Po tym, jak doszło do całkowitego zapchania sieci Ethereum wskutek problemów ze skalowalnością, zespół Dapper Labs postanowił stworzyć własny blockchain przeznaczony dla NFT, ale także dla Dappsów, smart kontraktów oraz gier podobnych do CryptoKitties.Głównym twórcą Flow jest dyrektor ds. technologii Dapper Labs, Dieter Shirley. Wkrótce po powstaniu, DapperDapps zebrało 12 mln USD od różnego rodzaju funduszy venture capital, zaś do tej pory suma ta urosła aż do 600 mln USD.

Mainnet Flow wystartował w maju 2020 roku jako protokół Proof of Stake i powstał on zupełnie od zera przy współpracy z deweloperami pracującymi dla projektu Libra i opiera się na nowym języku programistycznym zwanym Cadence.

Flow odpowiada m.in. za własny projekt – NBA Top Shot, zaś wśród partnerów znajdują się m.in.  Ultimate Fighting Championship (UFC), CNN, Samsung, Ubisoft czy Warner Music Group.

Jak działa Flow?

Deweloperom Flow udało się rozwiązać problemy ze skalowalnością, jakich doświadczyła zwłaszcza sieć Ethereum, bez polegania na shardingu. Zamiast tego, Flow wykorzystuje wydajny protokół Proof of Stake, w ramach którego obciążenie sieci jest rozdzielane na 4 typy węzłów, którym przypisywane są różne zadania w zależności od ich możliwości technicznych.

Węzły konsensusu (Consensus Nodes) porządkują transakcje, węzły wykonawcze (Execution Nodes) przetwarzają transakcje, węzy weryfikacyjne (Verification Nodes) dbają to to, by węzły wykonawcze właściwie przetwarzały transakcje, oraz węzły zbierające (Collection Nodes) zbierają transakcje. Dzięki temu blockchain Flow jest wydajniejszy od konkurencji, nie tracąc przy tym na bezpieczeństwie. Nie ma walidatorów jako takich, zamiast tego występuje wielowęzłowa architektura.

Tokeny Flow

Flow jest natywną walutą blockchaina. W momencie uruchomienia mainnetu wymintowano 1,250,000,000 tokenów. Od tamtej pory podaż wzrosła, gdyż Flow wykorzystuje inflację po to, by wypłacać stakerom nagrody walidacyjne. Dodatkowo Flow nałożył limit na inflację pieniężną, aby uniknąć zmniejszenia wartości tokenów FLOW.

NED

Nowe tokeny są wykorzystywane do wyrównywania różnicy między opłatami za transakcje a zagwarantowaną płatnością dla walidatorów. Oznacza to stopniowy spadek stopy inflacji do zera wraz ze wzrostem opłat transakcyjnych.

Oprócz stakowania, tokeny Flow wykorzystywane są także do opłat transakcyjnych, zapłaty za przechowywanie danych oraz w przyszłości dadzą prawo do udziału w zarządzaniu ekosystemem.

Do stakowania Flow są wysokie wymagania, ale każdy może delegować swoje tokeny do węzłów przy użyciu Flow Port Wallet Portal, który można połączyć z portfelem Blocto lub Ledgerem.

Podstawowe informacje o FlowŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here