Naga MarketsBitcoin flash crashSędzia federalnego sądu okręgowego z siedzibą w Chicago skazał Navindera Sarao, 41-letniego brytyjskiego przedsiębiorcę, którego transakcje giełdowe przyczyniły się do słynnego krachu Flash Crash na Wall Street z 6 maja 2010 r. O ile sam fakt kary nie jest dla nikogo zaskoczeniem, o tyle jej wielkość budzi już niemałe kontrowersje.


Oszukał rynek i zarobił miliony

Sarao nauczył się handlować na S&P 500 i z niczego zbudował wielomilionową fortunę. Mimo, że zarobił w ten sposób dziesiątki milionów dolarów, to nie powiedział nic swojej rodzinie ani przyjaciołom, bo obawiał się, że będą go inaczej traktować. Jego najbardziej ekstrawaganckim zakupem był używany Volkswagen.

W pewnym momencie na rynku pojawiła się nowa grupa ultraszybkich, wyrafinowanych uczestników rynku, znanych jako handlarze wysokiej częstotliwości (HFT), którzy wypchnęli z rynku handlarzy jednodniowych, takich jak Sarao. Wówczas postanowił on wynająć programistę, który stworzył na jego zamówienie NAVTrade. To oprogramowanie, dzięki któremu Sarao mógł składać, a następnie anulować ogromne zlecenia, oszukując w ten sposób algorytmy firm HFT. Program okazał się szalenie skuteczny: w swoim najbardziej udanym dniu, Sarao zarobił ponad 4 miliony dolarów. Ale również zdestabilizował rynki.

Wymazał z rynku 1 bln USD

Sarao był jednym z największych traderów na rynku kontraktów terminowych na indeks S&P 500. Regularnie składał zlecenia o wartości dziesiątków milionów dolarów, stosując przy tym nielegalną technikę, tzw. spoofing polegający na anulowaniu wielkich zleceń tuż przed ich realizacją. 6 maja 2010 roku jego transakcje były jedną z przyczyn wielkiego krachu na giełdach, kiedy w ciągu kilku minut wyparowało z nich bilion dolarów.

Potrzeba było kolejnych pięciu lat, by Sarao został złapany. W tym czasie powierzył swoje pieniądze grupie pozbawionych skrupułów inwestorów, którzy obiecali mu gwarantowane, dwucyfrowe stopy zwrotu. Zamiast tego stracił wszystko co zarobił. Jak twierdzą jego prawnicy, było to około 70 milionów dolarów.

Mimo, że groziło mu nawet 380 lat więzienia, to finalnie usłyszał wyrok rocznego aresztu domowego i 13 milionów dolarów grzywny.

Podczas wtorkowej rozprawy skazującej, nawet prokuratorzy wezwali sędziego, aby pozwolił Sarao wrócić do domu jako wolnemu człowiekowi, powołując się na zdiagnozowany u niego autyzm i jego “nadzwyczajną współpracę” oraz pomoc w schwytaniu innych osób wykorzystujących spoofing. W serii przesłuchań wyjaśnił on bowiem śledczym, jak rozpoznać oszustwa rynkowe w księdze zamówień. Dzięki informacjom, które przekazał, rząd przeprogramował oprogramowanie, którego używa do identyfikacji manipulacji. Od tego czasu, jak twierdzą prokuratorzy, ponad tuzin osób zostało oskarżonych o spoofing, w tym niektóre z tak znienawidzonych przez Sarao firm HFT.

Na sali sądowej Sarao ujawnił, że „całkowicie był uzależniony od tradingu”i zarobił więcej pieniędzy niż mógł sobie wyobrazić. Przez wzgląd na swoją chorobę mógł on jednak traktować rynki jak grę komputerową.

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułChiński wirus wcale nie tak dobry dla cen złota
Następny artykułBrexit: Z dniem 1 lutego 2020 Wielka Brytania przestaje być członkiem UE – to warto wiedzieć
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here