Naga MarketsKurs euro spada poniżej 4,20 zł! Dolar, frank i funt silnie w dół, złoty z anomalią na ForexPo godzinie 11:16 główne pary walutowe z polskim złotym osuwały się w przeciągu minuty o niemal 1% spadając na kilkumiesięczne minima. Kurs funta testował poziomy poniżej 4,90 zł, frank pokonywał 3,90 zł, kurs dolara amerykańskiego poruszał się w okolicach 3,77 zł, a notowania euro osuwały się pod 4,20 zł, najniżej od kwietnia 2018 roku. Zdecydowana większość ruchów została zniesiona w przeciągu kilkudziesięciu sekund, złotówka jednak nadal znajduje się na wyraźnym prowadzeniu? Czyżby polski rynek był świadkiem tzw. błędu grubego palca lub flash crashu?


Kurs złotego niespodziewanie w górę. Jednominutowy impuls na wykresach z PLN

Niezaprzeczalnie najsilniejszą dynamikę spadkową obserwowano na wykresie EUR/PLN, gdzie po godzinie 11:16 we wtorek, notowania osuwały się o 0,7%, aby następnie odrobić zdecydowaną większość spadków. Nie zmienia to faktu, że kurs euro testował poziom 4,1958, najniższy od niemal dwóch lat, a podobne ruchy obserwowano również na pozostałych głównych parach z polskim złotym:

Kurs euro niespodziewanie osuwa się poniżej 4,20 zł, po czym odbija w górę. Źródło: Tradingview.com
Kurs euro niespodziewanie osuwa się poniżej 4,20 zł, po czym odbija w górę. Źródło: Tradingview.com

Dla porównania w tej samej minucie kurs dolara (USD/PLN) osuwał się o 0,6% do poziomu 3,7722 zł, testując tym samym strefę wsparcia na wysokości tegorocznych minimów oraz dołków z lipca 2019. W przypadku kursu franka dynamika spadków była porównywalna i wynosiła 0,58%, gdzie para walutowa CHF/PLN osuwała się do 3,8946 zł, czyli na najniższe poziomy od połowy grudnia.

Z kolei kurs funta spadał do poziomu 4,896 zł osuwając się w minutę o około 0,5% i testując najniższe poziomy od pierwszej połowy października zeszłego roku. Chociaż wszystkie z wymienionych par walutowych odrabiały bardzo szybko większość deprecjacji, to po niespodziewanym ruchu polska złotówka pozostaje nadal wyraźnie mocniejsza do zagranicznych konkurentów.

Kurs dolara (czarny), kurs franka (żółty) i kurs funta (fioletowy) reagowały dokładnie tak samo jak kurs euro po godzinie 11:16. Źródło: Tradingview.com
Kurs dolara (czarny), kurs franka (żółty) i kurs funta (fioletowy) reagowały dokładnie tak samo jak kurs euro po godzinie 11:16. Źródło: Tradingview.com

EUR/PLN tąpnął z 4,2250 do prawie 4,19, ale szybko zawrócił ponad 4,22. Na rynku nie widać informacji mogącej tłumaczyć nagłe umocnienie, co sugeruje wpływ jednorazowego zlecenia lub aktywacji zleceń stop loss po naruszeniu 4,23 – komentował Konrad Białas z TMS Brokers.

Zazwyczaj w przypadku takich niewyjaśnionych, nagłych ruchów rynkowych, jako podstawowe wytłumaczenia nietypowego zachowania instrumentów finansowych służą spekulacje dotyczące błędu tzw. grubego palca (z ang. fat finger), gdzie pojedynczy inwestor składa błędnie zbyt duże zlecenie.

Czy wiesz że…
Błąd grubego palca to błąd klawiaturowy na rynkach finansowych, takich jak rynek giełdowy lub rynek walutowy, zgodnie z którym zamówienie kupna lub sprzedaży ma dużo większy rozmiar niż zamierzony, z powodu wprowadzenia niewłaściwych danych wejściowych. Zautomatyzowane systemy w domach handlowych mogą łapać błędy grubych palców zanim dotrą do rynku lub takie zamówienia mogą zostać anulowane, zanim zostaną zrealizowane. Im większe zamówienie, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie anulowane.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here