Naga MarketsFlash crash etheru (ETH) na giełdzie Kraken miał wywołać wieloryb, twierdzi prezesW poniedziałek cena natywnej kryptowaluty sieci Ethereum na giełdzie Kraken spadła na krótko o ponad 50%, z około 1600 do 700 dolarów, wywołując pytania wśród użytkowników platformy o powód nagłego załamania ceny (z ang. flash crash). Jak twierdzi prezes firmy będącej operatorem giełdy powodem spadku etheru (ETH) nie były problemy techniczne a aktywność dużego inwestora (wieloryba).

  • Dyrektor generalny platformy Jesse Powell zdradził w czwartek Bloombergowi, że za flash crashem mogła stać sprzedaż ETH przez jednego z wielorybów (posiadaczy dużej ilości tokenów)
  • W przeciągu zaledwie kilku minut notowania z poziomu 1700 dol. osuwały się do pułapu 700 dol., następnie równie szybko odbijając
  • Tego dnia rynek kryptowalut był świadkiem dynamicznej wyprzedaży bitcoina, który tracił ponad 10 tys. dol.

Ether w dół przez wieloryba. Nietypowe zachowanie ETH na giełdzie Kraken

– Jesteśmy w trakcie prowadzenia dochodzenia. Nie wydaje się, aby istniały jakiekolwiek dowody na awarię silnika handlowego. Wygląda na to, że transakcje zostały przetworzone dokładnie – powiedział Powell.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wyjaśnił, że straty użytkowników mogły być potencjalnie zwiększone przez dostępność transakcji lewarowanych na giełdzie. W ich przypadku klienci używają środków pożyczonych od brokera do handlu, co może zwiększyć ich zyski, ale również i straty.

– Może być tak, że jeden wieloryb po prostu zdecydował się porzucić swoje oszczędności życia – spekuluje Powell.

Cena ETH na giełdzie Kraken spadała o prawie 40% po godzinie 14:15, 22 lutego 2021 r., testując poziom 700 dol. Źródło: Tradingview.com

22 lutego spadek ETH był częścią ogromnej deprecjacji na rynku kryptowalut, gdy bitcoin (BTC) osuwał się o ponad 10 tys. dol. – był to największy dzienny spadek nominalnej wartości kryptowaluty w historii. Jednak cena etheru tego dnia nie osuwała się tak nisko na innych głównych giełdach, utrzymując poziom około 1150 dol.

Jak widać na powyższym wykresie notowania na luksemburskiej giełdzie Bitstamp w tym samym momencie spadały w okolice 1600 dol., wyprzedaż nie dotyczyła więc całego rynku, a jedynie giełdy Kraken.

Jest mało prawdopodobne, że Kraken anuluje z mocą wsteczną wszystkie transakcje przeprowadzone w poniedziałek, zauważył Powell, ale może dojść do “pewnej” rekompensaty dla poszkodowanych traderów.

– To wciąż jest trochę Dziki Zachód. Nadal musisz przeprowadzić własne badania i dowiedzieć się, jak to wszystko działa, a na wielu z giełd handlujesz niejako w trybie profesjonalnym. Co naraża środki właśnie na takie sytuacje – podsumował Powell.

Autor poleca:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: co oznacza blik | akcje pkn orlen prognozy | nasdaq | kurs biomed lublin | akcje pgnig |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here