Naga MarketsdaniaSkattestyrelsen, duński organ podatkowy, wysyła listy do użytkowników kryptowalut, w których wyraża swoje podejrzenia dot. unikania przez nich podatków. Fiskus żąda przy tym od krypto-traderów szeregu informacji dot. ich inwestycji.

W listach Skattestyrelsen prosi odbiorców o korektę poprzednich deklaracji podatkowych w oparciu o ich działania związane z kryptowalutami i ostrzega przed karami za nieprzestrzeganie przepisów. Wszystkiego dowiadujemy się z postu na blogu Koinly.

Fiskus bierze sprawy w swoje ręce

Agencja otrzymała zgodę na uzyskanie danych o duńskich użytkownikach trzech giełd na początku tego roku, ostatecznie zbierając informacje o około 20 000 osobach.

W pismach użytkownicy kryptowalut proszeni są o dostarczenie informacji, takich jak zyski i straty za okres 2016–2018, w tym w przypadku zamiany kryptowalut na kryptowaluty. Respondenci muszą dodatkowo podać ceny aktywów w czasie transakcji i cel transakcji. Inne wymagane informacje obejmują np. dowód utworzenia portfeli w blockchainie, wyciągi bankowe oraz wyciąg dot. aktualnych zasobów kryptowalut.

„Zapłacenie podatku od transakcji kryptowalutowych jest trudnym zadaniem, ponieważ handlujący kryptowalutami zwykle posiadają kilka kont na różnych giełdach i portfele,  swobodnie przenoszą krypto między nimi, więc nie ma łatwego sposobu, aby dowiedzieć się, jakie są zyski kapitałowe dla poszczególnych transakcji”

– mówi założyciel Koinly, Robin Singh.

W poście na blogu Koinly przekazał, że handlowcy powinni poważnie potraktować listy i odpowiedzieć na nie podając wymagane informacje.

„To tylko pierwszy krok w walce z uchylaniem się od płacenia podatków i w przyszłości mogą być podejmowane poważniejsze działania przeciwko inwestorom, dlatego dobrym pomysłem jest jak najszybsze uporządkowanie swoich spraw” – twierdzi portal.

Działania USA

Działania Skattestyrelsen są podobne do działań amerykańskiego urzędu skarbowego (IRS), który w sierpniu wysłał podobne listy do podmiotów handlujących kryptowalutami, które według niego nieprawidłowo zgłosiły dochody z handlu. Odbiorcy mieli 30 dni na odpowiedź.

Od tego czasu w październiku IRS zaktualizował formularz podatku dochodowego dla osób fizycznych, aby uwzględnić pytanie o kryptowaluty.

Podobno obecnie HM Revenue & Customs, organ podatkowy Wielkiej Brytanii, wywiera presję na giełdy kryptowalut w celu podania nazwisk klientów i historii transakcji w celu złapania oszustów podatkowych.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here