Naga MarketsDokładnie miesiąc został wszystkim tym, którzy jeszcze nie rozliczyli się z Urzędem Skarbowym w związku z dochodami uzyskanymi w minionym, 2017 roku. Jednak Krajowa Administracja Skarbowa idzie o krok dalej w stosunku do działających na terenie Polski giełd i kantorów kryptowalut i żąda wydania rejestrów transakcji przeprowadzonych w ostatnich latach. 


Działania KAS nie wydają się rutynowe. Na początku marca sejm niemal jednogłośnie przyjął nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu. Ustawa ma dostosować polskie prawo do wymogów dyrektyw europejskich dotyczących tych samych kwestii.

Te artykuły również Cię zainteresują
W nowej ustawie nie zabrakło też kryptowalut, lub jak określają to nowe przepisy – walut cyfrowych. Znowelizowane przepisy nadają status organizacji zobowiązanej podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą, polegającą na świadczeniu usług w zakresie wymiany walut wirtualnych. Oznacza to więc, że wszystkie giełdy oraz kantory wymiany kryptowalut zostały zobowiązane do stosowania identycznych środków bezpieczeństwa wobec swoich klientów tak jak to robią między innymi banki.

Problematyczne regulacje

O potrzebie uregulowania rynku kryptowalut mówi się od dawna. Mówią o tym też sami przedstawiciele branży, jak choćby Sylwester Suszek, CEO BitBay, który poruszył ten temat na swoim panelu w trakcie BlockchainTech Congress.

Obecnie w polskim prawie walutą wirtualną (kryptowalutą) jest cyfrowe odwzorowanie wartości, które jest wymienialne w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze i akceptowane jako środek wymiany. Według przepisów ustawy kryptowaluty mogą być również elektornicznie przechowywane lub przeniesione lub też mogą być przedmiotem handlu elektronicznego. Skończyły się więc czasy, gdzie choć wszyscy mówili o kryptowalutach to nikt, tak naprawdę nie wiedział jak je rozpatrywać pod kątem prawnym. Jednak uregulowanie statusu kryptowalut niesie ze sobą również pewne konsekwencje.

Przekonała się o tym jedna z polskich giełd wymiany kryptowalut BTCDuke do której pismo skierował naczelnik mazowieckiego urzędu celno-skarbowego: KAS ubiega się w dokumencie o:

  • dane użytkowników, ich adresy e-mail, numery rachunków bankowych a także dane użytkowników niezweryfikowanych,
  • rejestr transakcji, zasileń oraz wypłat z rachunków użytkowników serwisu,
  • zestawienia transakcji wraz z adresami użytkowników giełdy oraz danymi obu stron transakcji,
  • listę użytkowników, którzy dokonali wypłaty środków z bankomatów.

Portal Bithub zwrócił się już do pozostałych giełd kryptowalut z siedzibą w Polsce, w tym m.in. Bitmarket.pl. Otrzymaną przez Bithub.pl odpowiedź przytoczono poniżej:

W związku z informacją podaną przez Polskie Stowarzyszenie Bitcoin, na chwilę obecną nie otrzymaliśmy żadnego pisma od KAS. Jeżeli takie przyjdzie będziemy je analizować wraz z prawnikami przed podjęciem jakichkolwiek dalszych działań. Nie chcemy obecnie spekulować jakie informacje i w jakiej formie miałyby zostać dostarczone. Zawsze dbamy o dobro naszych klientów i do tej pory współpracowaliśmy z różnymi organami w poszczególnych przypadkach. Uprzejmie przypominamy, że we własnym zakresie należy się rozliczyć z dochodów uzyskanych z obrotu kryptowalutami zgodnie z informacjami, które każda osoba może indywidualnie uzyskać od doradcy podatkowego – ponieważ każdy przypadek może być inny nie ma obecnie jednej, oficjalnej metody na rozliczanie się z obrotu kryptowalutami.

komunikat Bitmarket.pl

Kryptowaluty i kryptopodatki

Charakter obrotu kryptowalutami sprzyja unikaniu płacenia należnego fiskusowi podatku – przekonuje resort finansów tłumacząc zasadność powołania nowego departamentu, którego jednym z działań będzie monitorowanie przestrzeni kryptowalutowej pod kątem ściągalności podatku dochodowego.

Ministerstwo Finansów planuje powołanie nowego Departamentu Analiz Ekonomicznych, który skupi wszystkie dotychczasowe kompetencje innych departamentów w zakresie analiz, i który będzie dedykowany do pogłębionej analizy m.in. w zakresie wywiązywania się z obowiązku podatkowego podmiotów dokonujących transakcji w kryptowalutach i osiągających zyski z tego tytułu. Główne działania wykrywcze będą prowadzone centralnie przy wykorzystaniu najlepszych specjalistów w tej branży i przy użyciu posiadanych narzędzi stosujących pogłębioną analitykę. W celu wypracowania optymalnego modelu procesu analitycznego organy KAS ściśle współpracują i wykorzystują  informacje z innych organów zajmujących się problematyką kryptowalut, a także informacje sygnalne z administracji innych państw UE – przytaczaliśmy tłumaczenia Ministerstwa Finansów we wczorajszym artykule.

Wygląda więc na to, że wojna podjazdowa z kryptowalutami (vide kampania współfinansowana przez Narodowy Bank Polski) dobiega końca w momencie, gdy rząd dostrzegł możliwość ściągania podatku za obrót kryptowalutami. I jest to zupełnie zrozumiałe – rynek, który ma zrewolucjonizować sektor finansów powinien być uregulowany, a za regulacjami powinny podążać podatki. Miejmy jedynie nadzieję, że Ministerstwo Finansów podejdzie do tej kwestii z rozwagą i zdecyduje się na proste i nieuciążliwe przepisy, które dzięki usunięciu ryzyka regulacyjnego przyczynią się do dalszego rozwoju branży kryptowalut w Polsce.

Przeczytaj też: Kontrowersyjne fakty ws. kampanii NBP “Uważaj na kryptowaluty”>>>Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here