Przedsiębiorcy złożyli ponad 1,72 mln wniosków o skorzystanie z rozwiązań, proponowanych w tzw. tarczy antykryzysowej – pakiecie działań osłonowych dla firm, narażonych na straty w związku z epidemią koronawirusa, poinformowało Ministerstwo Rozwoju (MR).

Przedsiębiorcy składają wnioski w ramach tarczy antykryzysowej

“Według stanu na 22 kwietnia mieliśmy 1 720 795 wniosków o skorzystanie z oferowanych przez nią rozwiązań, z czego:

Te artykuły również Cię zainteresują
  • 1 106 857 – dot. zwolnienia ze składek do ZUS za marzec – maj 2020 r.
  • 297 277- dot. świadczenia postojowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą;
  • 13 120 – dot. dofinansowania do wynagrodzeń w okresie przestoju ekonomicznego, dofinansowanie do wynagrodzeń w okresie obniżonego wymiaru czasu pracy;
  • 215 328 – dot. pożyczki dla mikroprzedsiębiorców;
  • 40 296 – dot. świadczenia postojowego dla umów cywilnoprawnych;
  • 47 917 – dot. odroczenia lub rozłożenia składek ZUS bez opłat” – czytamy w komunikacie.

Rozwiązania, dotyczące wsparcia przedsiębiorstw w związku z COViD obowiązują od 1 kwietnia.

W ocenie resortu, “dane te pokazują, że rozwiązania pomocowe zawarte w tarczy antykryzysowej spotkały się już z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorstw”.

“Potwierdzają to również badania PIE, z których wynika, że ponad połowa (56%) ankietowanych przedsiębiorstw planuje skorzystać z dofinansowania do utrzymania pracowników w zatrudnieniu, przewidzianego w tarczy antykryzysowej” – czytamy w komunikacie.

Najbardziej zainteresowane tym rozwiązaniem – jak podano – są duże firmy (90% wskazań), a także sektor handlowy (63%). Liczba złożonych wniosków o postojowe już przekroczyła 50 tys.

Resort podkreślił, że “tarcza koncentruje się na zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników oraz zachowaniu płynności i ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstw”.

“Dofinansowanie miejsc pracy na postojowym lub w obniżonym wymiarze czasu pracy pozwala firmie zredukować koszty pracy od 60% do nawet 75%, co jest bardziej opłacalne niż ponoszenie kosztów zwolnień pracowników, a w przyszłości szkoleń i rekrutacji” – napisano w materiale.

Ministerstwo zaznaczyło, że “zgłaszane propozycje uzupełnień i modyfikacji (do tarczy antykryzysowej) są analizowane i konsultowane”.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here