Naga MarketsW branży kryptowalut oraz blockchaina coraz częściej mamy do czynienia ze startupami o randze tzw. jednorożów (ang. unicron) – czyli podmiotami, których bieżąca wycena wynosi 1 mld USD lub więcej. Ostatnimi czasy wiele z nich znajduje zainteresowanie ze strony mediów, zaś największą uwagę przyciągały takie platformy jak np. Revolut czy Robinhood. Wiele firm z sektora Venture Capital (VC) dostrzegło duży potencjał w jednorożcach. Można by rzec, iż zaczęło się wielkie polowanie. Myśliwi z VP starannie zajmują swoje pozycje i szykują amunicję, by ustrzelić sobie jak najwięcej podczas zbliżającej się, ich zdaniem, rewolucji w branży krypto.

Które projekty cieszą się największym zainteresowaniem?

Jak podaje serwis zajmujący się zbieraniem informacji o rynkach finansowych CB Insights, największym zainteresowaniem wśród potentatów VC cieszą się platformy kryptowalutowe, w tym giełda Coinbase, wyceniana na 1,57 mld USD, serwis płatności Revolut – szacowana wartość rynkowa 1,7 mld USD oraz platforma do krypto tradingu Robinhood – o wycenie na poziomie 1,3 mld USD. Widnieją one w portfelach niemal wszystkich dynamicznie rozwijających się firm VC stawiających na fintech. Wiele z nich zaczyna inwestycje już w fazie zalążkowej (ang. seed phase). Takich blockchainowych jednorożców jest już obecnie ponad 27.

Zobacz również: Giełda BitBay wprowadza nowe pary kryptowalutowe

Źródło: www.cbinsights.com

(Inwestorzy poszeregowani pod względem inwestycji w jednorożce fintech; 2009 – 2018, narastająco od początku roku)

W co inwestują najwięksi?

Firma Ribbit Capital z siedzibą w Kalifornii, uznawana jest za najbardziej aktywnego gracza w dziedzinie jednorożców z branży fintech. W roku 2014 zaangażowała się w partnerstwo inwestycyjne z Pantera Capital, Fortress oraz Benchmark Capital. Stała za wspieraniem tak szeroko rozpoznawalnych obecnie projektów jak 0x, Augur, Brave, Bitstamp, OmiseGo, Xapo i wielu innych. Założyciel Ribbit Capital – Micky Malka, inwestuje w projekty blockchainowe już od 2011 roku. Strategię jego firmy dobrze oddają słowa, które wypowiedział w ramach konferencji 2017 Next Big Thing Summer

„Rynek pieniądza jest w odpowiednim momencie, by wprowadzić na nim zamieszanie. Pomyślcie tylko – w dzisiejszych czasach łatwiej jest zadzwonić do każdej osoby na świecie za darmo niż przesłać komuś 100 USD. Łatwiej kupić smartfon za 200 USD niż aplikację za 1 dolara.”

Wspominany wyżej serwis CB Insights do najszybciej rozwijających się firm inwestujących w jednorożców z branży fintech wymienił Index Ventures – z głównymi centrami w Londynie i San Francisco. Spółka ta ma w swoim portfelu “tradycyjnie” Revolut oraz Robinhood, a także Xapo oraz Bitpay. Jeden z partnerów, Mike Volpi, w wywiadzie dla portalu TechCrunch podkreślał, iż firma obrała strategię długoterminową, gdyż jego zdaniem rozwój technologii blockchain to rozłożona w czasie podróż. Dlatego też stawia na wzmacnianie wśród przedsiębiorców długoterminowego podejścia inwestycyjnego i zaleca cierpliwość.

Zobacz również: Finansowanie startupów poprzez ICO o niebo lepsze i łatwiejsze niż tradycyjne Venture Capital – twierdzi CEO Binance

Z kolei współzałożyciel Index Ventures, Neil Rimer jest raczej sceptycznie nastawiony do możliwości ICO w porównaniu z rozwiązaniami oferowanym przez branżę VC. Tu możliwe jest inwestowanie w obiecujące startupy na bazie tradycyjnej umowy o pozyskanie kapitału lub “prostej umowy w sprawie przyszłych tokenów” – które można spieniężyć zaraz po uruchomieniu przesięmwzięcia.

Można zatem powiedzieć, że mariaż VC z kryptowalutami oraz blockchainem jest czymś nieuniknionym, a nawet już został zawiązany i pomimo panującej na rynku kryptowalut bessy, nabiera coraz bardziej dynamicznego tempa.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here