Naga MarketsWspólny raport IBM Blockchain World Wire i Official Monetary and Financial Institutions Forum (OMFIF)IBM Blockchain World Wire i Official Monetary and Financial Institutions Forum (OMFIF) opublikowały w dniu wczorajszym wyniki przeprowadzonego wspólnie badania, z którego wynika, iż zdaniem większości przebadanych instytucji finansowych na świecie, banki centralne powinny opracować i następnie wyemitować cyfrowe waluty (CBDC).


CBDC – cyfrowy pieniądz fiducjarny

CBDC lub krajowe waluty cyfrowe to wirtualne waluty, które są emitowane i kontrolowane przez federalny organ nadzoru. Stąd są one w pełni regulowane przez państwo. CBDC nie są zdecentralizowane, podobnie jak większość kryptowalut – zamiast tego są one pieniądzem fiducjarny, tylko w formie cyfrowej.

Te artykuły również Cię zainteresują
W konsekwencji bank centralny, który emituje CBDC staje się nie tylko jego regulatorem, ale także posiadaczem rachunku jego klientów. Każda jednostka CBDC działa jako bezpieczny cyfrowy odpowiednik papierowego rachunku i zwykle jest zasilana przez technologię rozproszonej księgi (DLT).

Zobacz także: Zastępca prezesa Banku Japonii: cyfrowy jen nie powstanie

CBDC można postrzegać jako reakcję banków centralnych na rosnącą popularność kryptowalut, które omijają kwestię regulacji. CBDC z kolei dążą do najlepszego wykorzystania kryptowalut – mianowicie wygody i bezpieczeństwa, i łączą te cechy z sprawdzonymi w czasie cechami tradycyjnego systemu bankowego, w którym reguluje się obieg pieniądza i zabezpieczonymi rezerwami.

Banki centralne powinny emitować własne waluty cyfrowe

Niniejszy raport, będący efektem współpracy IBM Blockchain World Wire i OMFIF, wyjaśnia cel wprowadzenia cyfrowych walut banku centralnego. Przedstawiono w nim również główne cechy takiego systemu, w tym kto powinien być deweloperem i emitentem; opcje technologiczne i wymogi dotyczące udanego systemu płatniczego; wyzwania praktyczne i regulacyjne; oraz możliwe zagrożenia i konsekwencje polityczne.

Ustalenia zawarte w sprawozdaniu zostały przekazane przez 21 banków centralnych, które uczestniczyły w badaniu przeprowadzonym przez OMFIF w okresie od lipca do września 2017 r. Respondenci pochodzili z instytucji zajmujących się badaniami i testowaniem hurtowych CBDC (38%), jak również z instytucji, które nie prowadzą obecnie działalności w tej dziedzinie (62%). Raport przedstawia całościowy obraz podejścia do tworzenia CBDC na poziomie hurtowym i zawiera wskazówki dla instytucji, jak radzić sobie z wieloma wyzwaniami.

Zdaniem Banku Kanady 5% Kanadyjczyków posiada kryptowaluty 

Mimo, że aż 76% respondentów wyraziło niepewność co do skuteczności wdrożeń technologii rozproszonych ksiąg rachunkowych (DLT), to większość badanych instytucji finansowych stwierdziła, że ich zdaniem banki centralne powinny emitować swoje własne waluty cyfrowe. Pełen raport można pobrać bezpłatnie na stronie internetowej OMFIF.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułDom Development z zyskiem 21,9 mln zł netto za III kw – wykres zyskuje 3 procent
Następny artykułX-Trade Brokers z nowym Przewodniczącym Rady Nadzorczej
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here