Naga MarketsHolenderska firma Vitol Group zajmująca się między innymi tradingiem w obrębie rynku towarowego – handel ropą, węglem, gazem ziemnym, itp. – będąca największym niezależnym podmiotem tego typ na świecie, poinformowała o wypłaceniu swoim pracownikom, czołowym przedstawicielom kadry wykonawczej oraz akcjonariuszom dywidendę w wysokości $820 milionów.


Średnio 2 miliony na głowę?

Jak wynika z dokumentów regulacyjnych, niebagatelna suma miała trafić w ręce 350 najlepszych pracowników oraz udziałowców – oznaczałoby to, że wartość pojedynczej dywidendy przekroczyła próg $2 milionów.

Skąd tak wielka szczodrość ze strony Vitol Group? Odpowiedzią są niewątpliwie wyniki zysku netto na poziomie $1,6 miliarda – najwyższe od ponad pięciu lat. Warto zaznaczyć, że dywidenda jest dodatkową bonifikatą niezależną od standardowych wypłat oraz premii. Jak podaje Bloomberg, spółka w okresie od 2008 do 2015 wypłaciła łącznie $6,4 miliarda dolarów dywidendy:

Źródło: Bloomberg.com

Wysokie dywidendy nie blokują inwestycji

Pomimo bardzo wysokiego poziomu wypłacanych pracownikom i akcjonariuszom sum, Vitol Group nadal posiada spore zabezpieczenie inwestycyjne. W ostatniej dekadzie przedsiębiorstwo reinwestowało około 50% łącznych dochodów, co pozwala na utrzymanie dynamicznego poziomu wzrostu.

Powodów do narzekań nie ma także najwyższa kadra kierownicza. W przeciągu zaledwie jednego roku wynagrodzenia menedżerów wzrosły z poziomu $4 milionów aż sześciokrotnie do $26 milionów. Było to jednak wynikiem przemyślanych strategii handlowych – blokowanie zakupionej ropy i sprzedawanie jej dopiero kiedy ceny ruszyły w górę, pozwoliło zdecydowanie zwiększyć ogólne zyski i sprzedać prawie 150 milionów ton czarnego złota.

Należy zauważyć, że dane dotyczą 2015 roku – jak podają nienazwane źródła rezultaty za 2016 mogą być o wiele gorsze. Traderzy nie mieli bowiem aż tylu okazji żeby korzystać z nadmiernej zmienności rynkowej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here