Naga Marketszespół JMMJ19 października zakończyło się trzydniowe wydarzenie Warsaw Disruption Days. Był to Blockchain Hackathon zorganizowany przez grupę SUEZ, podczas którego specjaliści w zakresie nowych technologii wspólnie poszukiwali rozwiązań technicznych, które miałyby szansę usprawnić gospodarkę odpadową. Specjalna nagroda od organizatora wydarzenia powędrowała w ręce polskiego producenta oprogramowania – firmy JMMJ.


Inteligentna i zrównoważona gospodarka odpadami to jedno z ważniejszych wyzwań w tworzeniu smart cities. Wyzwaniem okazuje się jednak łączenie teoretycznych możliwości z realnym rynkiem. Nad przebiegiem wydarzenia czuwali eksperci w zakresie gospodarki odpadami, a także stratedzy z Polski i z zagranicy.

Blockchain do śmieci!

stolik z hackatonPropozycje autorstwa firmy JMMJ zostały ocenione jako najbardziej efektywne, przewyższając podstawowe założenia projektu:

W czasie trwania konkursu, nie skupiliśmy się jedynie na ogólnych celach wyznaczonych przez organizatora. Zebraliśmy opinie wielu specjalistów obecnych na konferencji, którzy znają branżę i jej problemy od podszewki. Zrobiliśmy porządny research, badając genezę trudności. Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom i stworzyliśmy koncept, który może być zaimplementowany nie tylko w branży gospodarowania odpadami, ale także w innych dziedzinach biznesu – mówi Jacek Malinowski, Chief Technology Officer, JMMJ.

Przede wszystkim jednak w ich pomyśle pojawił się blockchain. Sieć bloków może pomóc zachować transparentność procesu odbierania śmieci i stworzyć zrównoważoną gospodarkę odpadami. Temu rynkowi potrzebne są bowiem dane. Waga każdego pojemnika i jego zawartość to informacje na wagę złota. Stąd pomysł zastosowania blockchaina.

„Szara strefa” śmieciowa

Ilość wytwarzanych odpadów nieustannie się zwiększa, a wymogi regulacyjne, środowiskowe oraz zmiany klimatyczne narzucają restrykcyjne zasady w zakresie recyklingu i odzyskiwania surowców.

Prezes SUEZ Stéphane Heddesheimer mówił m.in. o „mafii śmieciowej”, z którą zmaga się obecnie polska branża odpadowa. To właśnie te nieuczciwe praktyki negatywnie wpływają na reputację całego sektora. Technologia blockchain może wzmocnić transparentność systemu poprzez dostarczanie rzetelnych danych. Zebrani eksperci sugerowali, aby już na poziomie przetargów wymagać nowoczesnych i bezpiecznych rozwiązań. Czy więc przyszłość i tego rynku będzie opierała się na sieci bloków?


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here