Naga Markets


Financial Industry Regulatory Authority (FINRA), pozarządowa organizacja non-profit zajmująca się ochroną amerykańskich inwestorów poinformowała, że nałożyła łączną karę w wysokości $13 milionów na bank Morgan Stanley w związku z naruszeniami w zakresie trustów inwestycyjnych.


$3,25 miliona kary i $9,78 zadośćuczynienia dla 3 tysięcy pokrzywdzonych klientów

Jak wynika z oficjalnego komunikatu FINRA, Morgan Stanley musi zapłacić kilkanaście milionów dolarów kary ze względu na brak nadzoru nad krótkoterminowymi przeprowadzanymi w oparciu o Unit Investment Trusts (UIT).

W odróżnieniu od funduszy powierniczych, które nieustannie zarządzają swoimi aktywami, trusty inwestycyjne (UIT) są rodzajem puli inwestycyjnej, która pozostaje niezmienna. UIT jest profesjonalnie dobranym pakietem akcji lub obligacji, tworzonym na ściśle określony czas, po upływie którego trust ulega likwidacji, a wkłady z zyskiem są zwracane inwestorom. Ma pełnić rolę niedrogiego i wygodnego substytut nabywania fizycznych akcji oraz papierów dłużnych.

UIT emitowane są przez firmę inwestycyjną – w tym przypadku Morgan Stanley – która wybiera pakiet obligacji lub akcji. Powiernik przechowuje papiery wartościowe, odgrywając jednocześnie rolę pośrednika i przekazuje całkowity dochód właścicielom udziałów, zaś po likwidacji zwraca ich pierwotny wkład.[i]

FINRA ustaliła, że w okresie od stycznia 2012 roku do czerwca 2015, setki przedstawicieli Morgan Stanley realizowało krótkoterminowe rolowania UIT, w okresie na 100 dni przed ich wygaśnięciem, co miało dotyczyć kilku tysięcy kont klienckich. Morgan Stanley nie zdołał odpowiednio nadzorować sprzedaży funduszy prowadzonej przez przedstawicieli instytucji, prezentując organom nadzorczym niewystarczające informacje.

Według Susan Schroeder reprezentującej regulatora, w związku z długoterminową naturą trustów inwestycyjnych, ich strukturą oraz początkowymi kosztami, krótkoterminowy trading w oparciu o UIT może być niewłaściwy i niesie ze sobą spore obawy.

Przy ustalaniu wysokości ostatecznej grzywny, FINRA wzięła pod uwagę współpracę Morgan Stanley w trakcie dochodzenia obejmującą wywiady z 65 przedstawicielami personelu.

[i] E. Baumgartner, Jak działa giełda. Podręcznik dla inwestorów. Polpress Services 2007, s. 93 i n.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here