Naga MarketsW trakcie nocy poznaliśmy najnowsze wyliczenia australijskiego PKB. Niemniej jednak to nie Australia, lecz Kanada pozostaje w centrum zainteresowania rynków. Dzisiejsza decyzja monetarna Bank of Canada skupia na sobie uwagę inwestorów. Jeszcze przed decyzją BoC poznaliśmy natomiast kolejne dane dot. dynamiki PKB, tym razem ze strefy euro.


O godzinie 11:00 poznaliśmy finalny odczyt zmiany PKB w strefie euro w czwartym kwartale 2017 roku. Dane nie zaskakują, choć rynek przyjmuje je z niewielkim optymizmem.

Gross Domestic Product (GDP) to jeden z najważniejszych wskaźników makroekonomicznych w dzisiejszych czasach.Mierzy on wartość rynkową wszystkich wytworzonych dóbr i usług w gospodarce przez określony czas. Dlatego w kalendarzu makroekonomicznym często można natknąć się na wskaźniki w ujęciu kwartalnym, półrocznym oraz rocznym. Dla analityków i inwestorów największą wartość mają wyliczenia kwartalne, pozwalające szybko rozpoznać rodzące się trendy gospodarcze. Warto nadmienić, że recesją nazywa się stan, w którym PKB w ujęciu kwartalnym kurczy się przezminimum dwa okresy z rzędu. Na PKB/GDP składają się wyżej wspomniane wytwory nowoczesnej gospodarki, jak również konsumpcję osobistą wszystkich obywateli, wydatki rządu oraz samorządów, zapasy, koszty trwających budów oraz bilans handlowy. Raport dotyczący PKB jest niezmiernie skomplikowanym tworem, swoją złożonością przewyższający wszystkie pozostałe wskaźniki.

Czytaj dalej: Gross Domestic Product – słownik makro

Z raportu Eurostatu wynika, iż Produkt Krajowy Brutto wzrósł w czwartym kwartale minionego roku o 0,6% w porównaniu z poprzednim kwartałem zarówno w strefie euro (EA19), jak i EU28. W porównaniu z analogicznym kwartałem 2016 roku PKB po korekcie sezonowej wzrósł o 2,7% w strefie euro i o 2,6% w UE-28 w czwartym kwartale 2017 r.

W całym 2017 r. PKB wzrósł o 2,3% w strefie euro i o 2,4% w UE28, w porównaniu z odpowiednio 1,8% i 2,0% w 2016 r.

Źródło: Eurostat

Wśród państw członkowskich, dla których dane za Q4 2017 są już dostępne, największy wzrost k/k odnotowała Estonia (+2,2%), Słowenia (+2,0%) oraz Litwa (+1,4%). Najwolniejsze tempo wzrostu gospodarczego zauważalne jest natomiast w Grecji i Chorwacji.

Źródło: Eurostat

Spoglądając na notowania eurodolara zauważymy, że kurs nieprzerwanie od ubiegłego czwartku porusza się na północ. Jeżeli tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania górnego ograniczenia obecnej konsolidacji.

EURUSD Daily


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułNieświadomi użytkownicy przelali na Blok Genesis Ethereum tokeny o wartości ponad 500 mln USD
Następny artykułBOŚ: Rekomendacja “kupuj” dla PlayWay z potencjałem 25% wzrostu
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here