Naga MarketsFilipińska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd ostrzegła inwestorów, aby zachowali ostrożność, w sytuacji gdy zostali zaproszeni do udziału w Initial Coin Offering (ICO) z udziałem kryptowalut.


Ostrzeżenie pojawiło się po tym, jak odkryto, że “niektóre firmy, osoby lub grupy osób” zachęcają ludzi do udziału w ICO za pośrednictwem mediów społecznościowych i ich stron internetowych oraz do zakupu odpowiedniej wirtualnej waluty.

Na początku przypomnijmy może czym jest owo ICO (Initial Coin Offerings). Jest to nic innego jak zbiórka crowdfundingowa oparta o cyfrowe tokeny. Różnica między standardową zbiórką środków na rozwój projektu jest jednak taka, że w przypadku ICO inwestorzy nie dostają udziałów danego projektu lecz cyfrowe tokeny, na których dany projekt bazuje.

Dzięki ICO deweloperzy pozyskują fundusze na dalsze prace nad projektami, które bardzo często w chwili ICO są jeszcze jedynie w fazie koncepcji i nie ma pewności, że w ogólne powstaną. Jeżeli jednak dany projekt się powiedzie, inwestorzy mogą liczyć na szybki wzrost wartości tokenów, które otrzymali poprzez ICO i zwrot z inwestycji sięgający niekiedy nawet kilkuset tysięcy procent.

Ostrzeżenie SEC nie jest pierwszym na Filipinach. W zeszłym miesiącu tamtejszy bank centralny stwierdził, że inwestowanie w wirtualne waluty wiąże się ze znacznym ryzykiem. Filipiński bank centralny stara się regulować wymiany  wirtualnych walut. Szczególnie w zakresie przekazów pieniężnych i płatności.

“Nie uznajemy krypowaluty jako waluty, ponieważ nie jest to waluta” – powiedział Melchor Plabasan, zastępca dyrektora banku centralnego.

Sekretarz Filipin poinformował, że “przeciwieństwie do zwykłych papierów wartościowych, te wirtualne waluty nie są ani gwarantowane przez żaden bank centralny, ani zabezpieczone jakimkolwiek towarem.”

Regulator powiedział, że każda sprzedaż papierów wartościowych, w tym wirtualnych walut, musi być należycie zarejestrowana, a firma lub jej agenci składający ofertę muszą mieć licencję na ich sprzedaż. Firmy, grupy lub osoby nieuprawnione, które zapraszają lub rekrutują ludzi do przyłączenia się do ICO lub inwestowania w nie, lub oferują inwestorom kontrakty lub papiery wartościowe, mogą być pociągnięte do odpowiedzialności karnej.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Warto również przypomnieć, że już w sierpniu ub.r. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) opublikowała alert, w którym ostrzega inwestorów przed potencjalnymi oszustwami dotyczącymi akcji firm, które twierdzą, że angażują się w ICO. SEC twierdzi, że firmy wykorzystują najnowocześniejsze technologie, takie jak ICO, jako swoistą przynętę by później manipulować cenami akcji.

Jeszcze dalej posunął się Chiński Bank Ludowy, który we wrześniu ub.r. wprowadził całkowity zakazał ICO.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPoznaliśmy najnowsze szacunki brytyjskiego PKB. Jak reaguje GBP?
Następny artykułGorsze dane z Ameryki. Jak reaguje USDCAD?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here