Naga MarketsFFiL Śnieżka: Capex za 2021 może być znacząco wyższy od zakładanegoWarszawa, 18.11.2021 (ISBnews) – Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka ocenia, że ze względu na podwyżki cen materiałów budowlanych tegoroczny capex może być znacząco wyższy od zakładanych wcześniej 96 mln zł, wynika z wypowiedzi prezesa Piotra Mikruta.

“Istnieje realne ryzyko, że będzie większy niż ten, który przedstawiliśmy i możemy mówić nawet o dwucyfrowej dynamice tego capeksu. Jest to związane z drastycznym wzrostem cen materiałów budowlanych” – powiedział Mikrut podczas konferencji prasowej.Przypomniał, że w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku grupa kontynuowała cykl inwestycyjny, a na koniec tego okresu capex wyniósł 86,4 mln zł. Największe nakłady zostały poniesione na budowę nowego Centrum Logistycznego w Zawadzie k. Dębicy. Jego oddanie do użytku jest zaplanowane na I kwartał 2022 roku.

Mikrut zapowiedział jednak, że bliskie zakończenie cyklu inwestycyjnego jest jednym z czynników, które będą pozytywnie wpływać na spółkę w 2022 r.

“Od 2022 r. wydatki grupy na inwestycje najprawdopodobniej będą maleć, a w kolejnych latach powrócą do poziomu amortyzacji” – wskazał.

Inne pozytywne czynniki na przyszłość to kontynuacja wdrażania nowego modelu operacyjnego w kluczowych spółkach grupy – w tym zwiększanie efektywności operacyjnej węgierskiej spółki Poli-Farbe poprzez wdrażanie standardów i procesów obowiązujących w grupie, wypracowanych w ostatnim czasie na poziomie centrów kompetencyjnych w spółkach FFiL Śnieżka SA oraz Śnieżka ToC oraz digitalizacja kluczowych procesów.

“Kluczowe [negatywne] czynniki, które będą miały największy wpływ na wyniki grupy w 2022 r. to sytuacja na rynku surowców i opakowań, która dalej jest dynamiczna i trudno przewidzieć, jaki to będzie wpływ. Mamy też do czynienia z inflacją i ona może mieć wpływ na siłę nabywczą konsumentów. Musimy również brać pod uwagę czynnik stóp procentowych” – wymienił prezes.

Przypomniał, że w produkcji farb ok. 70% kosztów stanowią surowce, a wszystkie z nich notują kilkunasto- i kilkudziesięcioprocentowe wzrosty cen.

Zarząd poinformował także, że pomimo sytuacji politycznej biznes na Białorusi jest rentowny.

“Zarząd ocenia wyniki III kwartału jednoznacznie jako dobre, na tle wyzwań i całego otoczenia; tego, co się wydarzyło w tym roku, a czego nie mogliśmy zaplanować w budżetach” – podsumował Mikrut.

FFiL Śnieżka odnotowała 23,26 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2021 r. wobec 32,6 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 240,85 mln zł w III kw. 2021 r. wobec 251,14 mln zł rok wcześniej.

Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka jest jednym z czołowych producentów farb i lakierów w Polsce. W 2003 r. zadebiutowała na warszawskiej giełdzie. Jej fabryki są zlokalizowane w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i Węgrzech. W 2020 r. miała 821 mln zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here