Naga MarketsFerro zarobiło ponad 62 mln zł i wypłaciło rekordową dywidendę. Analiza fundamentalna Konrada KsiążakaFerro jest to firma zajmująca się armaturą sanitarną, instalacyjną i grzewczą. Jak wskazuje Konrad Książak, na kanale Comparic24, spółka dokonała ostatnio przejęcia, dzięki czemu planuje ekspansję również w segmencie pomp ciepła. Z kolei sam rok 2020 był dla Ferro rekordowo udany, zysk netto przekroczył w tym czasie 62 mln zł, a akcjonariusze otrzymali rekordową dywidendę.Ferro cały czas się rozwija

Przedmiotem działalności Grupy jest produkcja i sprzedaż armatury sanitarnej, instalacyjnej i grzewczej oraz wyposażenia sanitarnego pod własną marką, a także pod markami klientów Grupy. FERRO S.A. zajmuje czołową pozycję w Polsce na rynku sprzedaży zaworów i drugie miejsce pod względem sprzedaży baterii. Od 14 kwietnia 2010 roku Grupa FERRO jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Jak słyszymy na antenie Comparic24, Ferro cały czas się rozwija. Jest to zarówno rozwój organiczny, czyli rośnie wartość sprzedaży produktów, jak również dokonywanie akwizycji, czyli nabywa inne podmioty.

W wyniku sfinalizowanej z końcem lutego 2021 r. transakcji, Grupa przejęła dwie polskie spółki: TERMET, której stała się większościowym akcjonariuszem (70,65%) oraz TESTER. Obie związane są z produkcją nowoczesnych urządzeń grzewczych. Przejęcie spółek TERMET oraz TESTER to dla Ferro S.A. kolejny krok w realizacji podjętej w 2019 r. Strategii F1 zakładającej ekspansję rynkową Grupy.

– Dlaczego wybrałem spółkę Ferro do dzisiejszej analizy? Ze względu na to, że spółka ta dobrze sobie radziła i powstało wokół niej kilka pytań. Coraz częściej jak gdzieś czytam o Ferro, to widzę pytanie, czy ten pociąg już nie odjechał? Czy po prostu spółka nie jest już za wysoko? Przez ostatnie 3 lata widzimy, że spółka bardzo mocno urosła, jeszcze przed kryzysem to były poziomy 16/17 zł. wyjaśnia Konrad Książak.

Głosuj na Comparic.pl oraz Comparic24.tv w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów (OBI) 2021:

BIORĘ UDZIAŁ W OBI 2021

Bardzo dobre wyniki finansowe

– Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wzrost tego kursu akcji, tej kapitalizacji gdzie powoli dochodzi do 1 mld zł (jeszcze trochę brakuje, aczkolwiek powoli dochodzi) jest spowodowany dobrymi wynikami finansowymi i dużo mocniejszym przyśpieszaniem, jeżeli chodzi o te wyniki finansowe. – podkreśla Konrad Książak.

Biorąc pod lupę wyniki finansowe prezentowane przez Ferro, wskazać należy na ich wyraźnie rosnący trend. Jeszcze w 2015 roku przychody ze sprzedaży wynosi 292,10 mln zł, podczas gdy już w 2018 wartość ta osiągnęła 405,57 mln zł. Z Kolei ubiegły rok 2020 został zamknięty z wynikiem 519,09 mln zł, tak więc pod tym względem widać wyraźnie wzrosty każdego roku.

Równie dobrze prezentują się zyski netto. Te w 2015 roku wynosiły 22,30 mln zł, podczas gdy w 2018 było to już 37,71 mln zł. Natomiast poprzedni rok zamknięty został z wynikiem ponad 62 mln zł, tak więc w trakcie ostatnich 5 lat spółce udało się zwiększyć zyski netto niemal 3-krotnie.

Wyraźny skok wyceny

Ostatnie miesiące pod względem giełdowej wyceny spółka zaliczy zdecydowanie do udanych. Jeszcze przed kryzysem covidowym akcje Ferro wyceniane były przez inwestorów na nie więcej niż 18 zł w szczycie ze stycznia 2020, natomiast w trakcie marcowego dołka ich wycena spadła do mniej niż 11 zł walor.

Od tego momentu nastąpiło jednak bardzo mocne ożywienie. Straty zostały odrobione, a w sierpniu 2020 walory Ferro wyceniane były na ponad 19 zł. Wtedy to tzw. 2 fala pandemii ponownie wprowadziła na rynki pesymizm, przez co na akcjach widoczna jest korekta do 16,40 zł na koniec sesji 30 października.

Ferro zarobiło ponad 62 mln zł i wypłaciło rekordową dywidendę. Analiza fundamentalna Konrada Książaka
Notowania Ferro w latach 2020-2021. Źródło: Stooq.pl

Początek hossy „Bidena-Pfizera” przyniósł jednak prawdziwy wystrzał. Od początku listopada 2020 do początku września 2021 Ferro zanotowało wzrost ze wspomnianych niecałych 17 zł za walor do aż 41 zł za walor, tak więc mowa tutaj o ponad 2-krotnym wzrośnie kursu w trakcie niecałego roku. Co prawda we wrześniu widoczna była korekta do 35 zł za akcję, jednak spółka szybko powróciła w okolice 39 zł za walor.

Solidna dywidenda

Bardzo ważnym (z punktu widzenia inwestorów) aspektem jest również polityka dywidendowa realizowana przez spółkę. W przypadku Ferro należy wskazać, że zaliczają się oni do grona solidnych dywidendowców. Od 2012 roku akcjonariusze regularnie otrzymują od spółki część wypracowanych zysków, co jak na standardy polskiej giełdy jest wynikiem jak najbardziej dobrym.

W tych latach poziom stopy dywidendy przyjmował różne wartości, od prawie 10% w 2014 (wypłata za rok 2013), co skromnych 2% w 2020 (wypłata za rok 2019). Pewnym minusem może być tutaj brak trwałego wzrostu wartości nominalnej dywidendy (raz ona rośnie, raz spada), jednak pozytywnie wyróżnia się najnowsza wypłata, która wyniosła rekordowe 2,20 zł.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs akcji pkn orlen | lotos notowania | indeks dow jones | kurs akcji oncoarendi | dolar nowozelandzki euro | akcje amrest | ten square games kurs akcji |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here