Naga MarketsLogo Apple w siedzibie sklepu spólkiApple zaprezentowało najnowsze wyniki finansowe. Z raportu spółki wynika, że mimo trwającej pandemii, w pierwszym kwartale 2021 roku zwiększyła ona swoje przychody aż o 54 proc. do 89,58 miliardów dolarów, co okazało się wynikiem zauważalnie lepszym od rynkowych prognoz zakładających przychody na poziomie “jedynie” 77,36 mld USD. Dzięki temu, zysk spółki wzrósł do 23,6 mld USD wobec 11,3 mld USD raportowanego w analogicznym okresie roku ubiegłego. Okazuje się więc, że zysk na akcję wyniósł 1,40 USD wobec oczekiwanych przez rynek 0,99 USD.

 • Przychody Apple wzrosły w I kw. 2021 r. o 54 proc. do 89,58 miliardów dolarów
 • Zyski Apple wzrosły w I kw. 2021 r. do 23,6 mld USD z 11,3 mld USD przed rokiem
 • Zysk na akcję Apple wyniósł 1,40 USD
 • Apple zamierza zwiekszyć dywidendę o 7 proc., do 0,22 USD na akcję
 • Spółka zadeklarowała również wydanie aż 90 mld USD na skup akcji własnych
 • Akcje Apple wzrastają w handlu pozasesyjnym o ponad 2 proc. 

Komputery Mac z procesorami M1 hitem sprzedażowym

Apple odnotowało przychody kwartalne, które przerosły oczekiwania Wall Street. Niektórzy wskazują nawet, że “zmiażdżyły” one prognozy ekonomistów. Tak znaczny wzrost sprzedaży napędzany był przede wszystkim sprzedażą iPhone’a 12 z linii 5G (szczególnie w Chinach) oraz zakupami iPadów i komputerów Mac.

Te artykuły również Cię zainteresują
 • iPhone: 47,94 miliardów dolarów (65,5 proc. wzrost z porównaniem do ubiegłego roku)
 • Usługi: 16,9 miliardów dolarów (26,7 proc. wzrost z porównaniem do ubiegłego roku)
 • Mac: 9,1 miliardów dolarów (70,1 proc. wzrost z porównaniem do ubiegłego roku)
 • iPad: 7,8 miliardów dolarów (78,9 proc. wzrost z porównaniem do ubiegłego roku)
 • Wearables i akcesoria: 7,84 miliardów dolarów (24 proc. wzrost z porównaniem do ubiegłego roku).

– Sprzedaż iPadów i Maców wzrosła prawie dwukrotnie, co pokazuje siłę rynku PC i kanałów edukacyjnych – powiedział Shannon Cross, analityk w Cross Research dodając, że te wyniki pokazują również ich kontrolę nad łańcuchem dostaw i zdolność do przechytrzenia konkurentów.

Prezes Apple, Tim Cook przyznał, że sprzedaż komputerów Mac była napędzana przez popyt na nowy procesor M1, który firma sama zaprojektowała, aby zastąpić układy od Intel Corp. Jako ciekawostkę warto w tym miejscu wskazać także, iż chip Apple M2, właśnie trafił do masowej produkcji. Portal Nikkei Asia twierdzi, że już w lipcu rozpoczną się dostawy nowego procesora, gotowego do użytku w nowych MacBookach, które mają pojawić się na rynku w drugiej połowie tego roku.

Apple rozpycha się w sektorze usług

Na uwagę zasługuje także stale rosnąca sprzedaż usług. Apple upatruje w tym segmencie stałego źródła przychodu i prawdopodobnie się w tym nie myli. Z każdym rokiem spółka z Cupertino oferuje w tej przestrzeni coraz więcej, choć na tę chwilę porównywanie Apple TV+ z Netflixem kompletnie mija się z celem.

Warto także zwrócić uwagę, że marża Apple wyniosła 42,5 proc. wobec prognoz zakładających 39,8 proc.

– Te wyniki pozwoliły nam wygenerować przepływy pieniężne z działalności operacyjnej w wysokości 24 miliardów dolarów i zwrócić akcjonariuszom prawie 23 miliardy dolarów w ciągu kwartału – powiedział Luca Maestri, dyrektor finansowy Apple.

Tim Cook przyznał, że wyniki spółki za pierwszy kwartał dają solidne podstawy do patrzenia w przyszłość z optymizmem.

Apple zwiększa dywidendę 

Tak dobry raport finansowy sprawił, iż gigant technologiczny zapowiedział zwiększenie dywidendy o 7 proc., do 0,22 USD na akcję oraz zadeklarował wydanie aż 90 mld USD na skup akcji własnych. Przypomnijmy, że w 2020 roku spółka przeznaczyła na ten cel 50 mld USD, a w 2019 r. 75 mld USD.

– Jesteśmy pewni naszej przyszłości i nadal dokonujemy znaczących inwestycji, aby wspierać nasze długoterminowe plany – wskazał Luca Maestri.

Inwestorzy przyjęli wczorajszy raport spółki z zadowoleniem, w związku z czym akcje Apple na Wall Street wzrosły w handlu pozasesyjnym o ponad 2 proc. (choć w skrajnym momencie było to ponad 4 proc.).

Notowania Apple | Źródło: google.com

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs dolar | kryptowaluty wykresy | giełda komentarze | eur/usd wykres | bitcoin wiadomosci |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułSantander przyczynił się do dobrych wyników sektora bankowego
Następny artykułRainbow dominował wczoraj w indeksie sWIG80
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here