Naga Markets

Dzisiaj mija pierwsza rocznica pamiętnego skoku z 39 km. Austriackiego spadochroniarza Felixa Baumgartnera. Dla tych co nie widzieli tego wydarzenia, link: Skok Felixa z 39 km.


Pewnie zastanawiacie się teraz, co wspólnego z forexem ma Felix? Powiem szczerze, gdy byłem początkującym graczem popełniałem wiele błędów. Mimo, że dużo czytałem i w teorii wiedziałem co robić, a czego nie, to stale powtarzałem te same błędy, tu coś zrobiłem za szybko, tam coś pominąłem, co później już po przegranej pozycji, było widać na wykresie jak na dłoni. Postanowiłem stworzyć sobie coś co niczym kapsuła Felixa, przeniosło mnie na wyższy poziom tradingu, coś dzięki czemu przestałem popełniać stale te same błędy, coś dzięki czemu mój trading usystematyzował się, stał się bardziej profesjonalny.

To o czym Wam opowiem miało miejsce wcześniej niż skok ze stratosfery, ale właśnie wtedy gdy oglądałem kilka godzin w telewizji najpierw próby, potem wynoszenie na wysokość 39 km i sam skok, zrozumiałem jak dobre rozwiązanie wymyśliłem i zobaczyłem, że również w innych dziedzinach życia, profesjonaliści postępują w podobny sposób.

Jak Felix pomógł mi stać się lepszym traderem?

Zwróćcie uwagę na kilkukrotnie powtarzaną czynność, mianowicie sprawdzanie procedur. Gdy Felix był już na odpowiedniej wysokości Joe Kittinger (zdobywca poprzedniego rekordu i przewodniczący projektu) zaczyna sprawdzać procedury. Punkt po punkcie, wszystko zgodnie z wcześniej ustalonym planem.

Punkt 10 – sprawdź ciśnienie… punkt 16 – odepnij pasy bezpieczeństwa… punkt 25 – otwórz kapsułę… punkt 40…. Zakończono sprawdzanie procedur.

Czy sądzicie, że gdyby Felix był sam, bez kontaktu z ziemią, o niczym by nie zapomniał? Uważam, że na pewno przeoczyłby jakiś drobny szczegół, a czy trading jest zajęciem prostym czy skomplikowanym, zwłaszcza dla początkującego gracza, który stale o czymś zapomina, raz wchodzi za wcześnie, innym razem za późno, a po czasie analizuje swoje błędy i widzi, że kupił pod oporem, znowu zagrał pod prąd, wszedł za wcześnie, zanim pojawił się sygnał, otworzył pozycję 5 minut przed ogłoszeniem ważnych danych makroekonomicznych itp.

Taki zestaw procedur miałem przygotowany wcześniej, ale po skoku Felixa zmieniłem jego formę. Teraz przed otwarciem pozycji, wypełniam prosty i krótki formularz. Wypełnienie go zajmuje ok. 1 minuty, a pomógł mi w omijaniu często powtarzanych, tych samych błędów.

Tak wyglądał mój pierwszy zestaw procedur:


Aktualnie używam innego, trochę przerobionego, podobnego do takiego klasyfikatora, który prezentowałem tutaj:4 najważniejsze problemy w grze długoterminowej + rozwiązania (cz.1).


Zmiany były spowodowane, tym że pewne błędy udało mi się skutecznie wyeliminować, ale z rozwojem mojego tradingu, pojawiły się inne. Zmieniłem także formę, teraz używam czegoś podobnego do połączenia klasyfikatora z zestawem procedur. Całość jest uproszczona, znajduje się w pliku programu Word, zawiera miejsce na uwagi i wklejenie screena wykresu przed i po zamknięciu transakcji.

Jeżeli po nieudanych transakcjach jesteście źli na siebie, że znowu popełniliście te same, głupie błędy, od których nie możecie się uwolnić – to zestaw procedur jest narzędziem dla Was. Polecam opracować własny, taki który wyeliminuje Wasze błędy lub tak jak u Felixa, nie pozwoli abyście o czymś zapomnieli.

Oczywiście, po kilku małych sukcesach, zestaw procedur idzie się…. idzie w kąt. Bo po co mi takie coś skoro już błędów nie popełniam. Wystarczyła jeszcze tylko jedna znacząca porażka, aby sprawdzanie procedur „weszło w krew”.

Może ktoś się śmiać, że stosuję narzędzie dla całkiem początkujących, ale Felix do skoku ze stratosfery przygotowywał się bodajże 5 lat, a mimo wszystko razem z załogą sprawdzili czy o niczym nie zapomnieli. Dlaczego ? Bo tak postępują profesjonaliści.

Zachęcam do poszukiwań i tworzenia własnych rozwiązań.


Jeżeli masz jakieś pytania proszę napisz na adres e-mail: longtrader@o2.pl lub odwiedź mój dziennik na forum, gdzie znajdziesz pogłębione analizy, opisy moich wejść, a także będziesz mógł podyskutować na dowolny temat związany z tradingiem: Gra długoterminowa

Pozdrawiam Łukasz Nowacki.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here