Naga MarketsFeerum, po odstąpieniu od umowy na silosy w Tanzanii, nadal ocenia rynek afrykański jako perspektywiczny dla spółki, ale nie podejmie na nim kolejnych zleceń bez zmiany modelu finansowania, poinformowali członkowie zarządu. Co do przerwanego kontraktu, przedstawiciele spółki wyrażają gotowość jego kontynuacji i czekają na odpowiedź drugiej strony.

“Jeśli chodzi o przyszłość w Afryce – nadal ją widzimy. Chcielibyśmy przystąpić do zakończenia inwestycji na naszych warunkach, które wymagają zmiany modelu finansowania i zwiększenia wartości kontraktu. W tej chwili oczekujemy działania po stronie kontrahenta, oczekujemy na odpowiedź czy i jak myśli do tego wrócić” – powiedział prezes Daniel Janusz podczas konferencji prasowej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Podkreślił, że od strony fizycznego wykonania projekt przebiegał bez zastrzeżeń.

“To wszytko, co zbudowaliśmy, zostawiliśmy w takim stanie, że chętnie do tego wrócimy, ale na naszych warunkach. Trudności były wyłącznie na polu administracyjno-finansowym” – podkreślił Janusz.

“Mój pogląd na Afrykę się nic a nic nie zmienił. To perspektywicznie najmocniejszy rynek na Ziemi. Najmniej odczuwa zmiany klimatyczne, ma największe możliwości produkcji i największe potrzeby magazynowania” – dodał.

“Nie zraziliśmy się do Afryki, ale nie pójdziemy tam bez zmiany modelu finansowania” – podsumował dyrektor finansowy Piotr Wielesik.

W grudniu 2020 r. Feerum podjęło decyzję o odstąpieniu od umowy na wybudowanie na terytorium Tanzanii pięciu kompleksów silosów zbożowych i obiektów magazynowych oraz rewitalizację istniejących obiektów magazynowych należących do National Food Reserve Agency.

Podstawą były rażące naruszenia postanowień umowy przez zamawiającego, polegające na dopuszczaniu się zwłoki w płatnościach, a także niewywiązywaniu się z innych obowiązków, w wyniku czego Feerum nie uzyskało na czas stosownych zwolnień podatkowych w Tanzanii. Ponadto podstawą odstąpienia było wystąpienie siły wyższej, związanej z pandemią koronawirusa COVID-19 i wynikających z niej ograniczeń.

invest

Zarząd podkreślił, że kontrakt zakończył się neutralnie z punktu widzenia przepływów gotówkowych.

Feerum jest jednym z największych w Polsce producentów kompleksowych elewatorów zbożowych, służących do suszenia i magazynowania produktów roślinnych, takich jak m.in. zboża, rośliny strączkowe i oleiste, kukurydza i inne. Spółka zadebiutowała na rynku głównym warszawskiej giełdy w 2013 r. W 2020 r. miała 118 mln zł skonsolidowanych przychodów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here