Naga MarketsTNT jest jednym z najpopularniejszych kurierów lotniczych na linii Europa - Daleki Wschód. Przejęcie holenderskiego giganta zapewni FedEx dodatkowe przychody już pod koniec przyszłego roku.
TNT jest jednym z najpopularniejszych kurierów lotniczych na linii Europa – Daleki Wschód. Przejęcie holenderskiego giganta zapewni FedEx dodatkowe przychody już pod koniec przyszłego roku.

To nie koniec przejęć w Europie. Dzisiejszy dzień należy bezsprzecznie do Shell i BG Group, których połączenie wywołało historyczne maksima na indeksie STOXX 600, ale FedEx wykorzystując obecny kurs EUR/USD przejmuje jednego z największych kurierów w Europie – holenderskie TNT Express. Zgodnie z informacją umieszczoną na stronie TNT, amerykański gigant wyłoży 4,8 mld USD (4,4 mld EUR) w gotówce by wykupić wszystkie akcje TNT po 8 EUR za sztukę.


FedEx traktujący to przejęcie jako wzmocnienie swojej obecności na Starym Kontynencie obiecuje, że koniec procesu przejmowania akcji zostanie zakończony w połowie przyszłego roku. Do tego czasu marka TNT ma pozostać nadal aktywna.

Jak przyznał przedstawiciel FedEx – Alan Graf na zorganizowanej dzisiaj konferencji prasowej, Amerykanie chcą bardziej agresywnie wejść na europejski rynek i zostać liderem w regionie. Oczekuje się, że dodatkowe dochody z przejęcia TNT w wysokości nawet 1,7 mld USD zostaną dodane do sprawozdania finansowego FedEx już w roku 2018.  Na początku 2012 roku, próby przejęcia holenderskiego kuriera zaniechał inny gigant – UPS. Wtedy na przeszkodzie stanął europejski Urząd Ochrony Konkurencji, blokując transakcję. UPS oferował wówczas 9,5 EUR za akcję TNT.

FedEx zatacza coraz szersze kręgi nie tylko w Europie. Przez ostatnie lata dokonał kilkunastu przejęć w takich krajach jak Francja, Brazylia, czy Południowa Afryka. Również w naszym kraju, w 2012 roku amerykański gigant przejął niewielkie w porównaniu z FedEx, rodzinne przedsiębiorstwo Opec. Aktualnym przejęciem ze strony finansowej kierują banki – JP Morgans (FedEx), oraz Goldman Sachs (TNT Express).

Efektem ogłoszenia przejęcia akcje TNT na holenderskiej giełdzie otworzyły się ponad 30 procent wyżej.| źródło: https://www.bloomberg.com/quote/TNTE:NA/chart
Efektem ogłoszenia przejęcia akcje TNT na holenderskiej giełdzie otworzyły się ponad 30 procent wyżej.| źródło: https://www.bloomberg.com/quote/TNTE:NA/chart


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here