Naga MarketsFederacja Europejskich Giełd Papierów Wartościowych i GPW przeciwne skróceniu godzin handluPod koniec ubiegłego roku, inwestorzy z branży zarządzania inwestycjami i bankowości zwrócili się do Londyńskiej Giełdy Papierów Wartościowych (LSE) i innych europejskich parkietów o dokonanie przeglądu godzin handlu na Starym Kontynencie w celu stworzenia bardziej wydajnego i konkurencyjnego środowiska. Zgodnie z propozycją sesja miałaby zostać skrócona o 90 minut z obecnie obowiązujący godzin 09:00-17:30 do 10:00-17:00. W tej sprawie toczyła się debata publiczna, w której takiemu rozwiązaniu sprzeciwiła Federacja Europejskich Giełd Papierów Wartościowych (FESE) oraz nasza krajowa giełda (GPW).

  • Argumenty AFME oraz IA za skróceniem sesji nie znalazły poparcia FESE
  • Polska giełda również sprzeciwia się skróceniu godzin handlu

Po co skracać sesję?

Przegląd godzin otwarcia rynku kapitałowe w całej Europie odbył się na wniosek Stowarzyszenia Rynków Finansowych w Europie (AFME) oraz Stowarzyszenia Inwestycyjnego (IA). Organizacje motywowały skrócenie godzin handlu poniższymi kwestiami:

  • większą efektywnością rynków,
  • koncentracją płynności,
  • niższymi kosztami transakcyjnymi,
  • wydłużonym czasem na zapoznanie się z komunikatami i raportami spółek,
  • lepszym zdrowiem psychicznym traderów.
Twoja strategia działa? Zyskaj pewność testując ją w profesjonalnym programie Forex Tester. Zobacz jak wyglądają przykładowe testy >>

FESE w opozycji

Federacja Europejskich Giełd Papierów Wartościowych (FESE) reprezentująca 36 giełd akcji, obligacji, instrumentów pochodnych i towarów uważa jednak, że skrócenie europejskiego dnia handlowego może być ruchem w złym kierunku i ogólnie niekorzystnym dla rynków europejskich i inwestorów końcowych.

W odniesieniu do płynności, FESE argumentuje, że europejskie rynki regulowane nie mają z nią problemów ani na początku, ani na końcu sesji handlowej. Zmiana godzin handluje według FESE dawałaby jedynie większą przewagę podmiotom  działającym poza głównymi godzinam handlu.

Zobacz też: Jakie są szanse na znalezienie zyskownej strategii handlowej w Internecie?

FESE wzięła pod lupę także argument dotyczący dobrego samopoczucia traderów znowu odnosząc się do podmiotów wykonujących zlecenia klientów poza rynkiem regulowanym. Według Federacji, skrócenie czasu pracy giełd nie miałoby wpływu na samopoczucie pracowników. Środki pozwalające zachować równowagę między życiem zawodowym i prywatnym należałoby wprowadzać na poziomie przedsiębiorstwa.

GPW popiera FESE

– Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie podziela stanowisko FESE, że ewentualne skrócenie godzin sesji mogłoby wywołać negatywne skutki dla polskiego rynku kapitałowego oraz wpłynąć niekorzystnie na konkurencyjność GPW wobec innych platform obrotu instrumentami finansowymi. Dodatkowo, krótsza sesja giełdowa spowodowałaby pogłębienie się nierówności w godzinach obsługi inwestorów pomiędzy zorganizowanymi platformami obrotu a nieregulowanymi rynkami pozagiełdowymi, których działalność nie podlegałyby zmianom i które już obecnie operują poza godzinami funkcjonowania giełd – czytamy w oświadczeniu GPW.

– Priorytetem GPW jest zagwarantowanie inwestorom możliwości bezpiecznego zawierania transakcji w dogodnych dla nich godzinach. W Europie największa wartość obrotu ma miejsce pod koniec trwania sesji giełdowej. Podobnie do innych giełd europejskich na GPW odnotowujemy wzmożoną aktywność inwestorów w pierwszych i ostatnich godzinach sesji giełdowej, co ma kluczowe znaczenie w debacie nad zmianami  godzin prowadzenia sesji giełdowych w Europie. GPW popiera stanowisko Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych (FESE) i tym samym negatywnie oceniamy pomysł skrócenia godzin handlu na rynkach akcji – podkreśla Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here