Naga Markets


Jerome Powell, przewodniczący FEDDziś równo o północy rozpoczęło się wystąpienie prezesa FED. Jerome Powell wypowiedział się między innymi w kwestii napięcia z Chinami. Prezes skrytykował wojnę handlową, gdyż uważa, iż gospodarka amerykańska pozostaje silna ze względu na wolny i sprawiedliwy handel. Powell zaznaczył również, iż 2019 rok będzie ważnym okresem dla dalszego kierunku stóp procentowych w USA, gdyż zbyt wolne podnoszenie może przyczynić się do niekontrolowanej inflacji, z kolei zbyt szybkie może zdusić gospodarkę wywołując kryzys.


Zobacz również: Fed szykuje rynki na kolejną podwyżkę

Gospodarka ma się dobrze, jednak nie chcemy doprowadzić do jej przegrzania

Prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, powiedział w trakcie wywiadu, że obecnie gospodarka USA jest silna, ale w przyszłym roku może dostać „szoku”, jeśli stopy będą podnoszone zbyt agresywnie.

– Musimy zastanowić się o ile podniesiemy stopy i jakie będzie ich tempo. Naszym celem jest przedłużenie ożywienia, ekspansja i utrzymanie niskiego bezrobocia, aby utrzymać inflację na niskim poziomie – powiedział Powell podczas sesji pytań i odpowiedzi w środę w Dallas.

Prezes przyznaje, że patrzy optymistycznie na perspektywy gospodarcze USA, choć wymienił potencjalne zagrożenia tj.: spowolnienie popytu za granicą, zanikanie bodźców fiskalnych oraz negatywny wpływ jaki może wywrzeć ośmiokrotna podwyżka stóp procentowych od 2015 roku.

– Są to ryzyka, o których doskonale znamy. Wiemy, że kiedy tworzymy daną politykę monetarną to istnieją konkretne ryzyka, które staramy się monitorować i im przeciwdziałać – dodał

Powell uspokaja rynki

budynek z napisem bull marketKomentarze przewodniczącego podkreślają rosnącą ilość złożonych problemów na jakie napotyka FED ustalając swoją politykę i próbując pozostać na obranym kursie podnosząc stopy procentowe po raz czwarty w tym roku w grudniu. Pomimo pewnych obaw amerykański rynek pracy pozostaje w dobrej kondycji, a inflacja jest na poziomie 2%.

– Powell usiłował być naszym zdaniem neutralny, co może być postrzegane przez rynek jako gołębie podejście. W ten sposób próbował uspokoić rynki, przynajmniej ze strony FEDu. – powiedziała Sonia Meskin, ekonomistka Standard Chartered Bank.

Bankierzy z FEDu prowadzą politykę stopniowego zacieśniania, jednak wyższe stopy procentowe niedawno przyciągnęły gniew prezydenta Donalda Trumpa.

– Wierzę, że nasza gospodarka może rosnąć jeszcze szybciej. Jesteśmy całkowicie zaangażowani w służenie społeczeństwu w sposób bezstronny i profesjonalny. W sposób, który komunikuje to, co robimy i dlaczego robimy to tak jasno jak to tylko możliwe. Jednocześnie bardzo uważnie przyglądamy się temu jak rynki finansowe, gospodarka i międzynarodowy biznes reaguje na rosnące stopy – powiedział Powell.

Zobacz również: USA i Azja: Wyprzedaż rynku akcji hamuje, funt w górę

Przewodniczący podkreślił również, że konferencje prasowe po każdym z ośmiu spotkań w 2019 r. będą miały na celu osiągnięcie lepszego przekazu i elastyczności polityki banku centralnego oraz pozwoli odciągnąć rynki od pomysłu, że FED zamierza w przyszłym roku podnosić stopy procentowe aż czterokrotnie.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here