Naga Markets19 grudnia 2013

Czwartkowe posiedzenie Rezerwy Federalnej w USA okazało się źródłem podwyższonej zmienności na głównych parach walutowych związanych z dolarem. Nieoczekiwana decyzja amerykańskich władz monetarnych dotycząca graniczenia programu luzowania ilościowego (QE) o 10 mld USD w skali miesiąca doprowadziła do wyraźnego spadku notowań EUR/USD.

Pierwszy krok wykonany, następny w…

Wydarzeniem dnia, tygodnia oraz miesiąca pozostanie grudniowe posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), który podjął decyzję o ograniczeniu miesięcznych zakupów obligacji (QE3) do 75 mld USD z dotychczasowego poziomu 85 mld USD. Mimo, że powyższą decyzję władze monetarne tłumaczyły lepszymi prognozami dla rynku pracy, to jednak zdecydowały się pozostawić stopy procentowe na poziomie zbliżonym do zerowego, przynajmniej do chwili, gdy stopa bezrobocia nie zejdzie poniżej progu 6,5 proc. Decyzja ta mocno zaskoczyła, bowiem, jedynie 20% ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutera spodziewała się cięcia QE3 na obecnym posiedzeniu, natomiast 37% ankietowanych wskazywało na styczeń 2014 roku, a pozostali na marzec. Konsekwencją takiej decyzji było dynamiczne umocnienie dolara, co przełożyło się bezpośrednio na wyraźny spadek EUR/USD. Przed decyzją euro było wyceniane na 1,3776 USD, z kolei dziś rano za euro płacono już 1,3676 USD. W czwartek rynki w dalszym ciągu powinny pozostawać pod wpływem zakończonego dzień wcześniej posiedzenia FOMC. Tym samym euro może nadal tracić w relacji do dolara. W ciągu dnia inwestorzy powinni zwrócić uwagę na publikację brytyjskich danych o sprzedaży detalicznej oraz amerykańskich danych o sprzedaży domów, tygodniowych danych o zasiłkach i indeksu Fed z Filadelfii.

EUR/USD – 1,3637

Niespodziewana decyzja Fedu doprowadziła do znaczących zmian w układzie technicznym pary EUR/USD. Przede wszystkim, notowania EUR/USD wybiły się dołem z lokalnej konsolidacji i zanurkowały na 1,3650, gdzie biegnie linia trendu wzrostowego. Obecnie obserwujemy delikatne odreagowanie, ale nie powinno być duże(max. do 1,3710). W średnim terminie należy się raczej spodziewać kontynuacji spadku notowań do 1,3590-1,3620.

GBP/USD – 1,6379

W przypadku funta brytyjskiego najważniejsza będzie dzisiaj publikacja raportu na temat sprzedaży detalicznej, która według szacunków ma wzrosnąć w listopadzie 0,2% m/m. Wyższy od oczekiwań odczyt może okazać się czynnikiem wzmacniającym trend wzrostowy na GBP/USD. Obecnie celem byków jest wzrost do 1,6460.

USD/CHF – 0,8938

Do znaczących zmian w układzie technicznym nastąpiło w przypadku USD/CHF, gdzie notowania pary walutowej kolejny raz z rzędu wyszły nad psychologiczny poziom 0,8900. Jest to już drugie podejście rynku na ten obszar. Wcześniejszy zryw byków(z 13 grudnia) okazał się zbyt słaby. Wydaje się, że teraz popyt nie odda inicjatywy podaży i utrzyma się na dłuży okres na poziomem 0,8900.

Autor: Krzysztof Wańczyk https://krzysztofwanczyk.bblog.pl/Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here