Naga Markets

FED zbliża się do ściany. Dolar szykuje się na recesję i mocne spadki Dzisiejsze dane NFP sprawiły, że dolar powstrzymał dalszą wyprzedaż, a inwestorzy chwilowo zwątpili w zbliżający się pivot. Rynek pracy w USA wciąż radzi sobie nadzwyczaj dobrze, a to potężny argument w rękach Fedu, aby nie kończyć jeszcze cyklu podwyżek stóp procentowych. Analitycy Credit Agricole uważają jednak, że w 2023 r. czeka nas szczyt potęgi dolara, a następnie jego odwrót. Oto czynniki, które mogą zachwiać amerykańską walutą w 2023 r.

USA szykuje się na recesję, a dolar wpadnie w kłopoty

Nie ma wątpliwości, że najważniejszym tematem zbliżającego się roku będzie kwestia dalszej dominacji amerykańskiego dolara. Do tej pory waluta podporządkowała sobie rynki, które w obawie przed narastającym ryzykiem, wybierały bezpieczną przystań, której gwarantem jest największa gospodarka oraz armia świata.





Wraz z rosnącym napięciem rynkowy sentyment może się jednak zmienić, a analitycy Credit Agricole sugerują, że 2023 r. będzie dla USA znacznie gorszy ze względu na możliwość wystąpienia: (1) recesji w USA; (2) szczytu cyklu zacieśniania Fed; (3) narastających napięć społeczne oraz odpływu kapitału z USA; (4) zmęczenia inwestorów (5) interwencji walutowych mających na celu osłabienie USD.

– Oczekujemy, że łagodna recesja w I kwartale 2023 r. zatrzyma dalsze podwyżki Fedu. Dane historyczne wskazują, że USD zwykle osiągał gorsze wyniki w pierwszych sześciu miesiącach wszystkich recesji w USA od 1980 roku, z wyjątkiem tej z 2001 r.  Sądzimy zatem, że cykl zacieśniania Fed osiągnie swój szczyt w marcu 2023 r., a rynek zacznie naciskać na obniżki stóp, co będzie wspierało konkurencję dolara. USD może jeszcze bardziej ucierpieć, jeśli Rozluźnienie globalnych warunków finansowych zwiększy sentyment do ryzyka – napisali analitycy Credit Agricole.

Spadki w pierwszych miesiącach recesji szczególnie wyraźne były w 2008, 1990, 1982 i 1981 r. W tych latach indeks dolara (DXY) tracił średnio 2%, a największymi beneficjentami tego faktu był japoński jen (JPY) oraz frank szwajcarski (CHF), zyskując odpowiednio średnio 5% i 4,7%. Inne waluty spośród G10, które dobrze radzą sobie, gdy nadejdzie amerykańska recesja to NOK, EUR i AUD.

FED zbliża się do ściany

To, że podwyżki nie będą trwały wiecznie, wie każdy, jednak sam moment, w którym Fed powie dość i zdecyduje o luzowaniu warty jest fortunę.

Analitycy Credit Agricole oczekują, że cykl zacieśniania Fed osiągnie szczyt w marcu 2023 r., a środowa zapowiedź Powella była jedynie przedsmakiem tego, co czeka nas w pierwszych miesiącach recesji oraz w okolicach szczytu inflacji w USA.

Bossa

– Fed będzie utrzymywał stopy procentowe na wysokim poziomie przez dłuższy czas, jednak historycznie dolar nie utrzymywał swojej wartości bez wsparcia ze strony jastrzębiego Fedu, co odzwierciedla  rozpiętość między stopą Fed a średnią stopą w krajach G10 – napisali analitycy.

Wykres przedstawia rozpiętość stóp procentowych w porównaniu z NEER (Efektywnym kursem walutowym) i REER (Realnym efektywnym kursem walutowym) dla USD 
Wykres przedstawia rozpiętość stóp procentowych w porównaniu z NEER (Efektywnym kursem walutowym) i REER (Realnym efektywnym kursem walutowym) dla USD 

Obecne oczekiwania rynkowe dotyczące stóp sugerują, że jesteśmy bardzo blisko szczytu przewagi stóp procentowych w USA, a tym samym do szczytu notowań USD.

Amerykański budżet ma kłopoty

Stany Zjednoczone finansują pokaźny deficyt na rachunku obrotów bieżących (CA) i deficyt budżetowy przy stopach procentowych znacznie niższych niż w krajach o porównywalnym poziomie ryzyka kredytowego państwa.

Głównym powodem tego “niebotycznego przywileju” jest fakt, że USD jest światową walutą rezerwową, co gwarantuje stały popyt na aktywa denominowane w USD podczas cyklicznych wzrostów.

W związku z powyższym, na przestrzeni lat zdarzały się okresy, kiedy problemy z budżetem stawały się hamulcem dla USD – tak, jak miało to miejsce w drugiej połowie lat 80. i 2000 r.

Uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie i handluj razem z Capital.com

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Ekonomiści Credit Agricole oczekują, że deficyt na rachunku obrotów bieżących w USA będzie się pogłębiał w związku z rosnącym deficytem handlowym z powodu silnego USD i pomimo impulsu płynącego z eksportu energii do Europy.

Redakcja poleca również:



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>









  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułStill Crypto #2, czyli kalendarz nadchodzących wydarzeń ze świata kryptowalut
Następny artykułRosyjski bank Sber dąży do integracji z blockchainem Ethereum
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.