Naga MarketsBudynek FED w Chicago. Autor: TonyTheTiger
Budynek FED w Chicago. Autor: TonyTheTiger

Przychody, które Rezerwa Federalna wygenerowała na rzecz amerykańskiego skarbu państwa spadły w 2016 roku do poziomu $92 miliardów. Deprecjacja była jednak spodziewana w związku z przygotowywaniem gruntu pod kolejne podwyżki stóp procentowych.


Zysk netto osuwa się o $7,6 miliardów

Zgodnie z danymi, które opublikowała Rezerwa Federalna, łączny zysk netto spadł o niespełna $8 miliardów do poziomu $92,7 miliarda, głównie ze względu na wyższe odsetki, które instytucja musiała wypłacić bankom komercyjnym za utrzymywanie rezerw w banku centralnym. Płatności z tym związane urosły po podwyżce stóp o $5,2 miliardy. Dodatkowo FED zarobił mniej o $2,5 miliarda w związku ze zmianą składu papierów wartościowych w systemie Open Market Account.

Te artykuły również Cię zainteresują
Warto zauważyć, że raportowane dane są wstępne i mogą ulec zmianie w marcu – właśnie wtedy zaprezentowany zostanie bowiem ostateczny raport.

s
*Rezerwa Federalna przelała na rachunek skarbu państwa $19,3 miliarda z nadwyżek kapitałowych (28 grudnia 2015 roku) co zgodnie z nowymi zapisami prawa było niezbędne, aby zredukować zagregowanie nadwyżki instytucji do $10 miliardów (maksymalny limit).

Koniec programu skupu = koniec zysków?

Przychody skarbu państwa generowane przez FED w ostatnich latach wyraźnie się zwiększały – wszystko za sprawą pompowania bilansu finansowego Rezerwy Federalnej w związku z serią programów skupu aktywów mających na celu stymulowanie gospodarki.

FED zyskuje odsetki na tychże obligacjach oraz dochody z innych źródeł. Z godnie z prawem, wykorzystuje przychody na pokrycie własnych kosztów operacyjnych, a resztę środków przesyła do ogólnego funduszy skarbu, aby wesprzeć rząd w spłacie zadłużenia federalnego.

W 2015 roku bank centralny ustanowił rekord zyskowności na poziomie $97,7 miliardów – dla porównania w 2008 roku skarb państwa otrzymał z banku zaledwie $32 miliardy. W kolejnych latach wartości z pewnością będą maleć – Rezerwa Federalna chce bowiem podnosić krótkoterminowe stopy procentowe – proces wymusi między innymi wypłacanie wyższych odsetek bankom centralnym.

Zeszłoroczne wydatki operacyjne banku centralnego wyniosły $4 miliardy, z czego $700 milionów przeznaczono na finansowanie głównej Rady, a niespełna $600 na pracę biura ochrony finansowej konsumentów.

Na podstawie oficjalnego komunikatu FED.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here