Naga MarketsJerome Powell
Jerome Powell, prezes FED

Gospodarki rozwijające się stoją w obliczu największego ryzyka związanego z zacieśnieniem polityki monetarnej przez amerykańską Rezerwę Federalną (Fed), które w przeszłości wywoływało zawirowania rynkowe, gdy rosnące stopy procentowe w USA przyciągały fundusze do aktywów dolarowych i z dala od rynków wschodzących, jak to miało miejsce w 1998 i 2013 roku.

Fed nie obawia się inflacji 

Światowe banki centralne, dręczone wspomnieniami o poprzednich podwyżkach stóp procentowych w USA, przygotowują się do rzeczywistości pozbawionej przynajmniej części bodźców wprowadzonych po wybuchu pandemii.

Te artykuły również Cię zainteresują
Podczas gdy Rezerwa Federalna publicznie zobowiązała się do utrzymania stóp procentowych na poziomie bliskim zeru – i nie przewiduje się podwyżek wcześniej niż pod koniec przyszłego roku – oficjalne komentarze na temat presji inflacyjnej mogą stać się istotnym katalizatorem w nadchodzących miesiącach, czyniąc tapering bardziej prawdopodobną perspektywą i zwiększając zmienność na światowych rynkach finansowych.

Rynki wschodzące obawiają się inflacji w USA

Fakt ten sprawia, że bardziej wrażliwe banki centralne wzmacniają swoje systemy finansowe, aby zapobiec ucieczce kapitału, która dotknęła rynki wschodzące podczas “taper tantrum” w 2013 r., wywołanego jedynie sugestią zacieśnienia przez Fed po latach super-luźnej polityki stosowanej podczas globalnego kryzysu finansowego z roku 2008.

– Istnieje ogromna rozbieżność pomiędzy gospodarkami wychodzącymi z pandemii, a tymi pozostającymi w tyle. Niektóre banki centralne mogą być zmuszone do podniesienia stóp, aby bronić swoich walut, nawet kosztem zaszkodzenia swoim wciąż słabym gospodarkom – przyznaje Takahide Kiuchi, były członek zarządu Banku Japonii (BOJ), obecnie zaś ekonomista w Nomura Research Institute dodając, ze ten trend może się rozszerzyć, jeśli Fed zakomunikuje swoją strategię taperingu w nadchodzących miesiącach. To może być jednym z ryzyk dla globalnej gospodarki.

Fed wstrzyma się do Jackson Hole

W tym miejscu warto przypomnieć deklaracje amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed), że bank centralny nie zacznie zmniejszać swojej ogromnej stymulacji, dopóki nie będzie “znaczącego postępu” w uzdrawianiu amerykańskiego rynku pracy. Ekonomiści zwracają jednak uwagę, że silniejsza niż oczekiwano inflacja zwiększa prawdopodobieństwo, że Fed chcąc czy nie, będzie musiał zacieśnić politykę wcześniej niż oczekiwano.

Na razie rynki liczą na to, że Fed zacznie komunikować swoją strategię zacieśniania polityki pieniężnej na sympozjum w Jackson Hole w sierpniu br., a ewentualne działania mogą zostać podjęte jeszcze w tym roku.

Banki centralne reagują z wyprzedzeniem 

Niektóre banki centralne już na to reagują. W kwietniu bank centralny Kanady, jako pierwszy spośród krajów Grupy Siedmiu, wycofał swoje bodźce pandemiczne i zasygnalizował, że stopy mogą zacząć rosnąć w 2022 roku. Norweski bank centralny także ogłosił już plany podniesienia stóp procentowych w trzecim lub czwartym kwartale 2021 roku. Nowa Zelandia i Korea Południowa również wyraźnie zakomunikowały, że zacieśnianie polityki jest w planach w miarę poprawy warunków.

invest

O ile decyzje w tych krajach będą podyktowane przede wszystkim względami wewnętrznymi, o tyle ewentualne wycofanie wsparcia przez Fed stanowi duże globalne ryzyko dla każdego banku centralnego.

Nawet japoński bank centralny, który przez dekady globalnych cykli praktycznie nie odchodził od ultra-akomodacyjnych ustawień, może dostrzec okazję do ograniczenia stymulacji.

– Podwyżka stóp procentowych przez Fed może dać BOJ doskonałą okazję do normalizacji polityki, nie martwiąc się zbytnio o wywołanie skoku jena – powiedział Kiuchi.

Banki centralne bardziej wrażliwych rynków wschodzących, takie jak Brazylia, Ghana i Armenia, rozpoczęły już cykl zacieśniania polityki monetarnej w związku z rosnącą presją inflacyjną.

Oczekuje się, że bank centralny Rosji podniesie stopy procentowe w piątek po raz trzeci z rzędu. Turcja wyprzedziła konkurencję i już w zeszłym roku agresywnie zacieśniła politykę pieniężną, a prezes banku centralnego ma nadzieję, że posłuży to jako “tarcza” przed ewentualnymi ruchami Fed.

Decydenci w takich krajach jak Tajlandia, Filipiny i RPA wierzą natomiast w dalszym ciagu, że Fed nie zdecyduje się na przedwczesną podwyżkę stóp i są przekonani, że komunikacja z rynkami będzie przejrzysta.

Ten kryzys jest inny 

Niektórzy analitycy ostrzegają jednak, że wnioski wyciągnięte z azjatyckiego kryzysu finansowego z 1998 r. mogą nie mieć zastosowania do obecnego szoku wywołanego pandemią.

– Ten kryzys jest jak żaden inny, ponieważ nie jest to ani kryzys finansowy, ani gospodarczy – powiedział były urzędnik BOJ Nobuyasu Atago, który jest obecnie ekonomistą w japońskim Ichiyoshi Securities. W jego ocenie, nierównomierność obecnej globalnej gospodarki tworzy różne ryzyka dla gospodarek wschodzących.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: euro kurs online | akcje mwig40 | forex waluty online | wykres nasdaq | camparic | opinie maxitrade | euro/usd | mercator medical notowania |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułFO Dębica: UCS naliczył 14,7 mln zł zaległości podatkowych z odset. za 2014-2015
Następny artykułTransakcje w sieci Bitcoin i Ethereum najtańsze od pół roku
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here