Naga MarketsFed z gołębim podejściem do stóp według decyzji ze środowego spotkaniaRezerwa Federalna zaprezentowała w środę nowe wytyczne polityki monetarnej na kolejne miesiące i zapowiedziała dalsze stymulowanie rynków finansowych pieniądzem w celu zwalczania skutków recesji. Stanie się tak nawet pomimo faktu, że prognozy makroekonomiczne na kolejny rok są nieco bardziej optymistyczne z uwagi na niespodziewanie szybkie wdrożenie szczepionek na koronawirusa.

  • Skup obligacji będzie kontynuowany
  • Inflacja powinna przekroczyć 2%
  • Silne gospodarcze odbicie spodziewane na II połowę 2021 roku

Fed: stopy nadal blisko zera

Oto główne postanowienia Rezerwy Federalnej zaprezentowane w środę wieczorem na spotkaniu FOMC. Jak się okazuje głosowanie dotyczące polityki pieniężnej na kolejne miesiące nie było jednogłośne. Najważniejszą informacją, na którą czekali inwestorzy to, że kluczowa stopa procentowa nadal pozostanie w przedziale od zera do 0,25%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Oprócz tego, Fed zamierza kontynuować program skupowania aktywów poprzez zakupy obligacji o wartości 80 mld dol. miesięcznie oraz kolejne 40 mld dol. w instrumentach zabezpieczanych przez agencje. Cel ten będzie realizowany aż do momentu, kiedy zostanie zanotowany istotny progres w kwestii maksymalnego zatrudnienia oraz stabilności cen.

Fed będzie także kontynuował obecną politykę, aż inflacja wybije powyżej 2% i pozostanie tam do obecnego czasu. Podtrzymana zostanie także linia swapowa w dolarze.

Zobacz również: Kurs euro w górę, a DAX 30 z rekordem dzięki zaskakująco dobrym odczytom PMI

Szef Rezerwy Federalnej stwierdził, że obecnie nie ma potrzeby na fiskalne wsparcie dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, jednak z chęcią zobaczy efekty obecnych prac Kongresu.

Plus500

Zdaniem Powella, skutki szczepień, które zostaną rozpoczęte teraz, przyniosą rezultaty dopiero pod koniec I kw. 2021 r. lub II kw. 2021 r. Potem, w drugiej połowie 2021 roku ma nastąpić silniejsze odbicie gospodarcze.

– Przetrwanie kolejnych kilku miesięcy będzie kluczowe. – stwierdził na środowej konferencji Jerome Powell. – Mamy możliwość kupowania większej ilości obligacji, w tym tych o dłuższym terminie zapadalności i możemy to wykorzystać.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here