Naga Markets



Kurs dolara może znaleźć się pod presją rewizji oczekiwań podwyżek stóp przez FedPrzed miesiącem, połowa członków Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC, organu Rezerwy Federalnej odpowiedzialnego za kształtowanie wytycznych polityki monetarnej) opowiedziało się podwyżką stóp procentowych przez amerykański bank centralny jeszcze w 2022 roku. Jednak jak wynika z ankiety przeprowadzonej przed tygodniem przez Reuters, większość z zapytanych analityków i ekonomistów spodziewa się podwyżki ze strony Fed dopiero w 2023 roku.

Dolar pod presją? Ekonomiści spodziewają się późniejszych podwyżek stóp proc. w USA

Dolar może otrzymać nieco wsparcia z narracji wynikającej z podejścia Rezerwy Federalnej do prowadzenia polityki monetarnej. Jak prognozuje większość ankietowanych przez Reuters analityków, podwyżka stóp procentowych może nadejść dopiero w 2023 roku. To dość późno, biorąc pod uwagę, że obecnie część prognostów zakłada do tamtego momentu już nawet 3 podwyżki przez Bank of England: Kurs funta (GBP/USD). prognozy podwyżek stóp proc. wg Goldman Sachs i MUFG



Wciąż oczekujemy cierpliwości ze strony Rezerwy Federalnej. Nasza prognoza nadal zakłada podniesienie głównej stopy procentowej dopiero w późniejszej części 2023 roku, jednak dokładny czas tego wydarzenia zależy w olbrzymiej mierze od tego jak rozwijać się będą perspektywy gospodarcze, gdy pojawią się kolejne dane makroekonomiczne. – skomentował Jim O’Sullivan, główny strateg makroekonomiczny w TD Securities i jeden z ankietowanych ekonomistów.

Późniejsza podwyżka podstawowej stopy procentowej i odejście Fed od jastrzębiego tonu to potencjalnie mniejsza presja wzrostowa na dolarze, a może nawet czynnik, który może ważyć na amerykańskiej walucie. Indeks dolara obecnie notowany jest na 93,81 pkt. po spadku z niemal rocznych szczytów w okolicach 94,50 pkt.

TradingView Chart
Notowania indeksu dolara (DXY). Źródło: tradingview.com

Aż 40 z 67 ekonomistów zakłada, że podwyżka głównej stopy procentowej przez Fed nastąpi w 2023 roku lub później. Pozostałe 27 z nich zakłada “hike” jeszcze w 2022 roku, wśród nich są analitycy ING:

Niestety, nie jesteśmy przekonani co do tego, że kwestie zaburzeń łańcuchów dostaw i rynku pracy zostaną naprawione szybko, zatem inflacja będzie wysoka także w 2022 roku. Z uwagi na obecną sytuację, spodziewamy się podwyżek stóp procentowych przez Fed we wrześniu i grudniu przyszłego roku. – stwierdził James Knightley, główny ekonomista ds. międzynarodowych w ING.

Plus500

Wysokiej inflacji spodziewa się 22 z 40 ankietowanych ekonomistów i uważa ją za główny problem dla amerykańskiej gospodarki w przyszłym roku. Natomiast 30% z nich sądzi, że będzie to słabszy wzrost gospodarczy.

Przeciętnie, ankietowani analitycy spodziewają się wzrostu amerykańskiego PKB o 4% w 2022 roku, 2,5% w 2023 roku i 2,2% w 2024 roku. Wcześniejsza ankieta przeprowadzona we wrześniu dała rezultat: 4,2% w 2022 roku i 2,3% w 2023 roku, zatem odnieść można wrażenie, że przeciętnie ekonomiści spodziewają się głównego momentu odbudowy nieco później.

Autor poleca również:



Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Conotoxia



Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here