Naga MarketsJerome Powell
Jerome Powell, prezes FED

Dolar amerykański pozostaje jedną z najsilniejszych walut grupy G8 w tym roku. Osłabia się on bowiem jedynie nieznacznie w relacji do dolara kanadyjskiego. Ekonomiści uważają, że tendencja ta będzie w najbliższym czasie kontynuowana, w efekcie czego funt i euro dalej będą tracić na wartości w stosunku do dolara. Aprecjację amerykańskiej waluty wspierać ma dążenie Rezerwy Federalnej (Fed) do przyspieszenia taperingu.

Fed wspiera wzrost dolara 

Opublikowany minionej środy protokół z listopadowego posiedzenia Fed wskazał, że niektórzy decydenci chcą szybszego ograniczenia programu niż obecne 10 mld dolarów (7,5 mld funtów) w amerykańskich obligacjach skarbowych i 5 mld dolarów w papierach wartościowych zabezpieczonych hipoteką.Zamiast tego dążą oni do szybszego zakończenia programu skupu obligacji, ponieważ inflacja w USA osiągnęła w zeszłym miesiącu 6,2 proc., co jest najwyższym poziomem od ponad 30 lat. Jest to również spowodowane tym, że rynek pracy jest bardziej napięty niż kiedykolwiek od czasu kryzysu finansowego.

– Różni uczestnicy zauważyli, że Komitet powinien być przygotowany do dostosowania tempa zakupów aktywów i podniesienia docelowego przedziału dla stopy funduszy federalnych wcześniej niż uczestnicy obecnie przewidywali, jeśli inflacja nadal będzie rosła – wynika z opublikowanego w środę protokołu z posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, które odbyło się w dniach 2-3 listopada.

Główny ekonomista Deutsche Bank w USA Matthew Luzzetti i jego współpracownicy oczekują, że Fed przyspieszy tempo taperingu na grudniowym posiedzeniu.

Kurs funta spada nieprzerwanie od 6. dni 

Perspektywa szybszego zacieśniania polityki pieniężnej przez amerykańską Rezerwę Federalną przyczyniła się do wzrostu kursu dolara. Sugestie o zakończeniu programu stymulacyjnego i podniesieniu stóp procentowych w USA wcześniej niż przewidywano w połączeniu z niepewnością co do tego, kiedy Bank Anglii (BoE) może podnieść stopy procentowe sprawiły, iż notowania pary walutowej GBP/USD osunęły się do najniższego poziomu od grudnia 2020 r.

GBPUSD Daily

Tendencję spadkową dostrzec można było w ostatnim czasie także na notowaniach pary walutowej EUR/USD, której kurs osunął się do najniższego poziomu od czerwca 2020 r.

EURUSD Daily

– Po raz kolejny rynki walutowe były zaworem upustowym ciśnienia, z dolarem amerykańskim, który po raz kolejny wystrzelił w górę, wspomagany przez przemoczone niemieckie IFO [badanie klimatu biznesowego – red.], obawy o lockdown i urzędników EBC studzących oczekiwania na temat podwyżek stóp – wskazał Jeffrey Halley, starszy analityk rynku w OANDA.

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułTrans Polonia miała 1,44 mln zł zysku netto z działalności kont. w III kw. 2021
Następny artykułMCI Capital SA otrzyma od Skarbu Państwa 5 mln zł odszkodowania w związku z JTT Computer SA
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here