Naga MarketsDecydenci Europejskiego Banku Centralnego (EBC) mają wszelkie niezbędne dowody, by móc utrzymać podczas czwartkowego posiedzenia swoją ultra luźną politykę monetarną oraz wszelkie bodźce bez zmian. Wszystko to dzięki amerykańskiej Rezerwie Federalnej (Fed), której urzędnicy zasygnalizowali, że nie zwolnią skupu obligacji podczas czerwcowego posiedzenia, mimo szybszego odbicia gospodarczego w Stanach Zjednoczonych po pandemii i znacznie wyższej inflacji niż w strefie euro. Argumentując swoją decyzję przyznali, iż wciąż nie mogą być pewni, że ożywienie gospodarcze jest wystarczająco silne, aby było trwałe i samowystarczalne.

Fed wspiera EBC w dążeniu do ożywienia gospodarczego 

Ostatnie sugestie członków Fed są dla EBC niezwykle przydatną wskazówką. Ożywienie gospodarcze po pandemii jest bowiem w strefie euro wolniejsze niż w USA, tak więc skoro Fed nie zamierza zacieśniać swojej polityki monetarnej, to EBC tym bardziej może z tym zwlekać.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Ostatnie sygnały z Fed prawdopodobnie pomogą EBC. Nie spodziewam się fajerwerków w czwartek, nie sądzę, aby chcieli rozkołysać łódź – powiedział Gilles Moec, główny ekonomista AXA Investment Managers.

To nie jest czas dla jastrzębi 

Gołębi decydenci EBC, tacy jak członek zarządu Fabio Panetta, twierdzą, że nie ma powodu, aby spowolnić pandemiczne tempo skupu obligacji wynoszące około 20 mld euro (24 mld dolarów) tygodniowo.

Bardziej jastrzębi koledzy, tacy jak prezes Bundesbanku Jens Weidmann, w większości milczą na ten temat, podczas gdy prezes Christine Lagarde upiera się, że EBC utrzyma korzystne warunki finansowania do czasu ożywienia gospodarczego.

– Wydaje się, że to nie jest czas dla jastrzębi, aby kłócić się o skup obligacji. Bloomberg Economics oczekuje, że decydenci zdecydują się na kolejne trzy miesiące “znacząco wyższych” zakupów w ramach Pandemicznego Programu Zakupów Awaryjnych – przyznał David Powell z Bloomberg Economics.

Inwestorzy nie przewidują, by którykolwiek z banków centralnych zmniejszył skalę skupu obligacji wcześniej niż we wrześniu br. i podniósł stopy proc. przed 2023 r.

Ekonomiści zwracają także uwagę, że EBC nie będzie prawdopodobnie spieszyć się z zacieśnianiem polityki monetarnej, ponieważ wciąż nie jest jasne, ile firm upadnie i ile miejsc pracy zostanie zlikwidowanych po zakończeniu obecnych programów wsparcia, a inwestycje w ramach funduszu naprawczego nawet się jeszcze nie rozpoczęły. Tymczasem unikanie ograniczania bodźców po obu stronach Atlantyku pozwala uniknąć zakłóceń gospodarczych.

invest

– Ryzyko zachwiania rynku będzie niższe, a efekt zarażenia dla euro mniejszy – powiedział Moec z Axa dodając, że to stawia EBC w bezpieczniejszym otoczeniu.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania kryptowalut | kurs cd projekt | plus 500 | kurs pkobp | akcje lotos | kurs złotego| akcje stalprodukt | kurs akcji biomed lublin |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułOrange Polska przedłużył umowę roamingu krajowego z Play do 2025 r.
Następny artykułTenderHut ma warunkową umowę przejęcia spółki Evertop
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here