Naga Marketsslowo inflation napisane kredą na czarnej tablizyPonad tydzień temu świat obiegła informacja o śmierci Paula Volckera, byłego prezesa Rezerwy Federalnej (Fed), który który zapobiegł rosnącej inflacji w USA w latach 80. Peter Schiff przypomina teraz o zasługach Volckera krytykując jednocześnie obecne działania Fed prowadzące do wskrzeszenia “potwora inflacyjnego”.

Volcker walcząc z inflacją wprowadził wysokie stopy procentowe, które w szczytowym momencie znalazły się na poziomie 20%. Ówczesny prezydent Ronald Reagan wspierał Volckera i nie krytykował przyjętej przez niego strategii. Przeciwną postawę przyjmuję natomiast Donald Trump, który sprzeciwia się ścieżce obranej przez Powella. W przeciwieństwie do Donalda Trumpa Ronald Reagan stał przy Paulu Volckerze.

Szacunek do Volckera

Z perspektywy czasu Volcker zyskał wiele szacunku. Peter Schiff powiedział, że był ostatnim porządnym przewodniczącym Fed.

“Chciałbym, żeby był trochę bardziej krytyczny wobec swoich poprzedników, ale wśród prezesów Fed istnieje jakaś niepisana zasada, że ​​nigdy nie mówisz źle o nikim, kto przejmuje prace po Tobie. Szkoda, że ​​tak nie było, ponieważ jestem pewien, że miał trochę złej woli, miał pewne odczucia, że ​​popełniamy błędy i mógł głośniej wyrażać swą krytykę” – mówił Schiff.

Jerome Powell otworzył konferencję prasową na zakończenie zeszłotygodniowego spotkania FOMC, składając hołd Volckerowi. Powell mówił o tym, jak były szef Fed zabił inflację. Peter Shiff nazwał ten hołd „ironicznym”.

“Gdy grzebiemy Paula Volckera, Powell pomaga teraz wskrzesić wysoką inflację. Przywracamy to do życia teraz, kiedy zmarł Paul Volcker. Może więc spoczywa w pokoju, chyba że przewraca się w grobie ze względu na całą tą inflację, która spustoszy kraj”.

Zobacz też: PPK jak dotąd nie zachwyciły pracowników. Rząd zawiedziony

Skupienie na inflacji

Peter zauważył, że konferencja prasowa po FOMC koncentrowała się na inflacji bardziej niż jakakolwiek inna, której przewodniczył Powell. Szef Fed mówił o niskiej inflacji, o tym, że nie jest wystarczająco wysoka i podkreślał, że potrzebujemy większej.

Co oczywiście jest przeciwieństwem tego, co powinien zrobić Fed. Fed powinien powiedzieć: “Nie mamy wysokiej inflacji. To wspaniale. I upewnimy się, że tak pozostanie.”

Koniec końców, mandatem Fed jest stabilizacja cen.

Jak na ironię, otrzymaliśmy oficjalne wyniki CPI (inflacji konsumenckiej) przed konferencją prasową Powella i były one nieco wyższe niż oczekiwano. Z roku na rok inflacja wzrosła o 2,1%. A wskaźnik inflacji bazowej wzrósł o 2,3%.

Osiągnięcie celu inflacyjnego

“Mamy więc inflację, mierzoną zarówno wskaźnikiem bazowym, jak i nominalnym CPI, który kształtuje się powyżej 2% celu Rezerwy Federalnej”.

Jak jednak zauważył Schiff, Rezerwa Federalna nie ma już tak naprawdę celu na poziomie 2%. Ma „symetryczny” cel 2%, który pozwala na wzrost inflacji powyżej tego poziomu.

“Fed już ujawnił, że chce mieć wyższą inflację w przyszłości, aby zrekompensować jej zbyt niskie wskazania z przeszłości” – powiedział SchiffConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here