Naga Markets
Stabilizacja notowań miedzi w USA

Ostatnie tygodnie na rynku miedzi były okresem stabilizacji cen i uspokojenia nastrojów inwestorów. Po dynamicznych wzrostach, trwających na tym rynku od początku stycznia br. aż do końcówki lutego, notowania miedzi delikatnie odreagowały tę zwyżkę. Marcowa przecena nie jest jednak zbyt duża, a notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych nadal oscylują w okolicach poziomu 2,90 USD za funt.

Z technicznego punktu widzenia, sytuacja na wykresie cen miedzi sprzyja kupującym. Od lipca ubiegłego roku aż do drugiej połowy lutego bieżącego roku notowania miedzi tkwiły w konsolidacji. Jej dolnym ograniczeniem był rejon 2,55-2,60 USD za funt, podczas gdy górna granica przypadała na okolice 2,85-2,87 USD za funt. Miesiąc temu cena miedzi wybiła się z tej konsolidacji górą i obecnie ustabilizowała się w rejonie 2,90-2,95 USD za funt, co oznacza, że notowania pozostają powyżej górnej granicy wcześniejszej kilkumiesięcznej konsolidacji.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne
Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Aby jednak notowania miedzi mogły rozpocząć kolejną falę zwyżek, potrzebny będzie jakiś impuls fundamentalny. Takim bodźcem to wzrostów mogłyby byś informacje o porozumieniu handlowym USA i Chin – jeśli faktycznie negocjacje zakończą się sukcesem (a co do tego istnieją pewne wątpliwości). Stronie popytowej mogłaby też pomóc kontynuacja zniżki wartości amerykańskiego dolara.

Warto wspomnieć o polskim akcencie, mającym potencjalnie wpływ na notowania miedzi. W ostatnich dniach inwestorzy na rynku tego metalu śledzą sytuację w należącej do spółki KGHM kopalni Sierra Gorda w Chile. Na początku tygodnia związek zawodowy pracowników kopalni poinformował o fiasku negocjacji z zarządem kopalni i zagroził strajkiem. Niemniej, już wczoraj pojawił się komunikat o zamiarze wznowienia rozmów w celu uniknięcia protestu. Możliwe więc, że cała sprawa będzie miała znikomy wpływ na ceny miedzi.

Komunikat Fed w centrum uwagi na rynku złota.

Notowania złota pięły się systematycznie w górę przez niemal dwa tygodnie. Cena kruszcu odrabiała tym samym dotkliwe przeceny z przełomu lutego i marca. W rezultacie, obecnie notowania złota powróciły w okolice 1300 USD za uncję.

Dzisiaj kluczowym wydarzeniem na rynku złota będzie komunikat Fed dotyczący stóp procentowych. Oczekiwany scenariusz to pozostawienie ich na dotychczasowym poziomie oraz potwierdzenie coraz bardziej gołębiego nastawienia Fed do polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych. Inwestorzy będą wypatrywać komunikatu ze strony tej instytucji, który rzuciłby więcej światła na dalsze plany Rezerwy Federalnej. Te mogą być jednak mało konkretne w obliczu ostatnich mieszanych danych makroekonomicznych w USA.

Komunikat Fed ma kluczowe znaczenie dla wartości amerykańskiego dolara. Jeśli gołębie nastawienie Fed się potwierdzi, USD pozostanie pod presją podaży, co sprzyja zwyżkom cen złota. Warto jednak zaznaczyć, że ostatnie zachowanie kruszcu wskazuje na słabość strony popytowej. Mimo dynamicznej zniżki wartości USD, cena złota wypracowała relatywnie niewielkie wzrosty, co oznacza, że obecnie jest ona bardziej wrażliwa na negatywne impulsy.

cena złota
Notowania złota – dane dzienne


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here