Naga MarketsJerome Powell
Jerome Powell, prezes FED

Już w najbliższy wtorek i środę odbędzie się kolejne posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Zdaniem ekonomistów ankietowanych przez Bloomberg News, decydenci Fed mogą wykorzystać tą okazję, by uzależnić przyszłość zakupów aktywów z wskaźnikami zatrudnienia i inflacji, nie podejmując żadnych natychmiastowych działań w celu zmiany tempa lub składu zakupu obligacji.

Kolejne bodźce uzależnione od stanu gospodarki 

Amerykańska Rezerwa Federalna skupuje obecnie obligacje skarbowe za kwotę 80 miliardów dolarów miesięcznie i papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką za 40 miliardów dolarów miesięcznie. Wszystko to ramach programu mającego na celu wywarcie presji na obniżenie rzeczywistych kosztów pożyczek dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, które ucierpiały z powodu pandemii.

Te artykuły również Cię zainteresują
Prawie połowa respondentów spodziewa się, że do końca 2021 r. nie nastąpi żadna zmiana w wielkości miesięcznych zakupów. 32 proc. zakłada ich ograniczenie, a tylko 19 proc. przewiduje ich zwiększenia.

– Perspektywy fiskalne mogą być ważnym czynnikiem w odniesieniu do potencjalnych zmian w zakupie obligacji przez Fed – powiedział Brett Ryan, starszy ekonomista w Deutsche Bank Securities Inc. dodając, że mniej bodźców fiskalnych wywarłoby większą presję na decydentów polityki pieniężnej, aby zapewnili sobie więcej miejsca na realizację swoich celów.

Niektórzy ekonomiści spodziewają się, że mimo pojawienia się szczepionek, amerykańska gospodarka ponownie skurczy się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Zdecydowanego ożywienia gospodarczego i wzrostu zatrudnienia spodziewają się oni bowiem dopiero w drugiej połowie 2021 r.

We wrześniu br. decydenci polityczni wskazali jak długo zamierzają utrzymywać stopy procentowe na poziomie zbliżonym do zera. Równocześnie nie sprecyzowali jednak swoich planów dotyczących przyszłych zakupów aktywów.

Protokoły z poprzedniej sesji, która odbyła się na początku listopada, wykazały, że większość decydentów opowiada się za przejściem na “wytyczne jakościowe oparte na wynikach”, które wiążą horyzont dalszych zakupów z warunkami gospodarczymi.

W sondażu 69% ekonomistów stwierdziło, że te warunki gospodarcze będą prawdopodobnie koncentrować się na pomiarach zarówno inflacji, jak i zatrudnienia.

Respondenci nie zmienili swoich oczekiwań co do stóp proc., prognozując, że pozostaną one na obecnych poziomach aż do końca 2023 roku.

Indeks dolara najniżej od kwietnia 2018 r.

Warto w tym miejscu spojrzeć na notowania indeksu DXY śledzącego siłę dolara amerykańskiego wobec koszyka wybranych walut. Zauważymy tam bowiem, że jego wartości osunęła się w poniedziałek o 0,61 proc. powiększając w ten sposób zasięg trwającej od połowy marca br. deprecjacji do 12,21 proc. Na uwagę zasługuje fakt, iż indeks dolara znajduje się obecnie na najniższym poziomie o drugiej połowy kwietnia 2018 r.

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułCena ropy wykracza poza poziomy uzasadnione fundamentalnie – ostrzega Saxo Bank
Następny artykułTrading mobilny: kurs euro, cena Bitcoina oraz akcje Amazona na platformie Capital.com
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here