Naga MarketsLogo Goldman SachsAmerykańska Rezerwa Federalna rozpoczęła dochodzenie w sprawie tego, w jaki sposób szefowie Goldman Sachs unikali wewnętrznych kontroli banku, jednocześnie pomagając malezyjskim władzom pozyskać miliardy dolarów, które później zaginęły. FED nie ma uprawnień na poziomie prokuratury, ale może nałożyć kary na osoby zaangażowane w oszustwa bankowe.

FED wkracza do gry

FED przesłuchał już obecnych i byłych pracowników banku inwestycyjnego. W ostatnich tygodniach przedstawiciele Goldman Sachs udali się do biura regulatora i bronili wewnętrznych procedur, tak wynika ze źródeł wewnątrz instytucji.

Jako główny regulator Goldman Sachs, FED ma szerokie uprawnienia do karania banku lub skłaniania do przeprowadzenia innych zmian. Został tak na przykład ukarany BNP Paribas, który poza zapłatą 246 mln USD musiał zmienić wewnętrzne standardy kontroli.

“Stanowisko FED nie potwierdza ani nie zaprzecza istnienia śledztw”, oświadczył bank centralny w e-mailu. “W razie potrzeby powiadamiamy Departament Sprawiedliwości o przestępstwach kryminalnych, a na razie wykorzystujemy dostępne narzędzia do egzekwowania odpowiednich procedur kontroli”.

Afera zatacza coraz większe koła

W ujawnionym zeznaniu były szef Goldman Sachs na terytorium Azji Południowo-Wschodniej powiedział, że spiskował wraz z innymi osobami w celu ukrycia niewygodnych faktów przed pracownikami firmy i jej prawnikami. Zdaniem Lessnera utajono na przykład fakt zaangażowania kontrowersyjnego finansisty Low Taek Jho do pozyskania 6 mld USD w imieniu 1MDB, malezyjskiej firmy inwestycyjnej, która zdaniem śledczych została okradzione.

Prokuratorzy ze Stanów Zjednoczonych oskarżyli inwestora o pranie pieniędzy 1MDB i wypłacanie łapówek malezyjskim urzędnikom. Low i grupa Malezyjczyków rzekomo przekierowała część pieniędzy zebranych na konta osobiste, które wyglądały jak legalne firmy. Biznesmen nie przyznaje się do winy.

Goldman skomentował sytuację w swoim oświadczeniu. Powiedział, że współpracuje z badaczami i że chociaż nie jest w stanie przewidzieć końcowego wyroku, “wszelkie postępowania prowadzone przez Departament Sprawiedliwości oraz inne organy rządowe lub regulacyjne mogą skutkować nałożeniem wysokich grzywien, kar i innych sankcji”.

Od czasu wyjścia na jaw afery finansowej, akcje Goldmana spadły o blisko 16%. Obecnie zeszły poniżej okrągłych 200 USD, gdzie po raz ostatni znajdowały się w listopadzie 2016 roku.

wykres goldman d1 30.11.2018
Goldman Sachs, wykres dzienny


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here