Naga MarketsPrezes Banku Rezerw Federalnych w Atlancie – Dennis Lockhart – stwierdził zeszłego wieczoru, że jeżeli dzisiejsze informacje o stanie zatrudnienia w amerykańskiej gospodarce okażą się rozczarowujące trzeci miesiąc z rzędu, wtedy przedstawiciele FEDu będą mieli sporo powodów do obaw. Ostrzega jednak rynki finansowe przed nadmierną reakcją i sianiem niepotrzebnej paniki, gdyby publikowane dane rzeczywiście okazały się niekorzystne.

Amerykańskie Biuro Statystyki Pracy opublikuje 7 marca raport dotyczący staniu zatrudnienia. Lockhart spytany przez dziennikarzy po przemówieniu na Uniwersytecie Georgetown, czy bardzo niskie wyniki payrolls’ów odbiją się na ocenie Federalnego Komitetu Otwartego rynku (FOMC) odnośnie stanu gospodarki oraz na comiesięcznym programie zakupu aktywów, powiedział:

Te artykuły również Cię zainteresują
„Jeżeli ujrzymy liczby poniżej pułapu 100 tysięcy, wtedy rzeczywiście otrzymamy słabe wyniki trzeci miesiąc z rzędu – na pewno byłoby to sporym problemem” – stwierdził Lockhart, który w tym roku nie posiada prawa głosu w FOMC.

W kontekście tego co dotknęło amerykańską gospodarkę na początku 2014 roku – w szczególności bardzo ostra zima – Prezes FEDu w Atlancie dodał: „Moim zdaniem nie powinniśmy reagować zbyt pochopnie, ponieważ byliśmy świadkami wyraźnych anomalii pogodowych, które znacząco wpłynęły na naszą gospodarkę – na przestrzeni stycznia i lutego było to najbardziej odczuwalne.” Lockhart dodał jednocześnie, że FED na pewno nie zmieni swojego podejścia i nadal będzie interpretował gorsze wyniki payrolls’ów jako efekt niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Stopa bezrobocia zbliża się do ustalonego przez FOMC progu 6,5% szybciej niż oczekiwano. Według Lockharta, kiedy granica ta zostanie przekroczona, wtedy czynnik ten „stanie się nieistotny” i będzie istniała potrzeba aktualizacji dotychczasowych instrukcji wyprzedzających.

W jaki sposób to nastąpi oraz w jakim terminie, zależne jest tylko i wyłącznie od Komitetu. Sam zainteresowany opowiada się natomiast za wprowadzeniem ram, które w swojej naturze posiadają bardziej jakościowy niż ilościowy charakter.

Lockhart zapytany o to, czy nadal będzie wspierał podnoszenie stóp procentowych gdyby okazało się, że w drugiej połowie 2015 roku poziom zatrudnienia nadal nie będzie znajdował się na zadowalającym poziomie, skomentował:

„Jeżeli nie wystąpią żadne ważne powody ograniczania polityki pieniężnej  – na przykład konieczność utrzymania stabilności finansowej – wtedy mógłbym opowiedzieć się za utrzymaniem niskich stóp procentowych.”

Dziennikarzy zastanawiał również obecny, bardzo niski wskaźnik inflacji oraz to, w którym momencie może stać się czynnikiem naprawdę niebezpiecznym w oczach FEDu:

„Jeżeli w okresie średnioterminowym zauważymy brak wyraźnych postępów w realizacji celu inflacyjnego (poziom 2%) – a poprzez średnioterminowy rozumiemy na przykład czas do końca 2015 roku – i z naszych prognoz będzie wynikało, że inflacja może rozminąć się z wcześniej postawionymi celami, wtedy na pewno będziemy mieli znaczne powody do obaw.”

Zdaniem Lockharta w najbliższych miesiącach powinniśmy być świadkami ożywienia gospodarczego. Jeżeli uda się je utrzymać do 2015 roku wtedy zaobserwujemy większe tempo wzrostu cen. Gdyby założenia nie zostały jednak zrealizowane w obecnie obranych ramach czasowych, wtedy FED będzie musiał zrewidować swoje dotychczasowe podejście.

Zapytany o przyszłości reinwestowanych przez FED płatności z posiadanych papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką, prezes oddziału FEDu w Atlancie stwierdził, że problem ten nie został jeszcze odpowiednio przeanalizowany i do tej pory brak jest konkretnych decyzji. Z drugiej strony zauważył, że zagadnienie musi w końcu „trafić na stół” Komitetu – jest to bowiem jeden z pierwszych kroków normalizacji bilansu Banku Rezerw Federalnych. „Nie mogę jednak podać dokładnych dat i terminów, nie zostałem bowiem o takich poinformowany” – zakończył Lockhart.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here